Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Wymarzony dom staje się rzeczywistością – przykład z Kanady

Dodane przez Chase Warner, Wood-Mizer

Former Electrician Built Dream Home in Canada

Nathan Shewchuk realizuje życiowe marzenie o budowie własnego domu po ośmiu latach ciężkiej pracy i zaangażowania, przy wsparciu kilku pomocników oraz traka taśmowego Wood-Mizer. 

 

 

Pracując jako elektryk przy ekskluzywnych, indywidualnie projektowanych domach w stanie Oregon (USA) przez ponad dekadę, Nathan Shewchuk postanowił zmienić swoje życie na lepsze. – Czułem się zmęczony życiem w mieście, więc postanowiłem wyprowadzić się w odległe rejony Kanady i zbudować własny dom. W ten sposób spełniłem swoje dawne marzenie – mówi Nathan. 

 

 

Historia Nathana rozpoczęła się w 2007 roku, gdy zakupił ziemię w kanadyjskiej prowincji British Columbia, aby zbudować swój dom. Nathan musiał podjąć decyzję o pozyskaniu surowca do budowy – czy powinien zakupić drewno i przetransportować je na swoją odległą działkę, czy może samodzielnie produkować tarcicę, wykorzystując lokalne drewno ze swojej ziemi. 

- Potrzebowałem maszyny do przerobu kłód na materiał budowlany, lecz porównując produkty różnych firm, traki taśmowe Wood-Mizer oferowały najwięcej. Pomyślałem, że to będzie najlepszy wybór, i nie myliłem się. To bardzo praktyczne narzędzie! – zauważa Nathan.  

 

 

Bez wcześniejszego doświadczenia w przerobie drewna Nathan zakupił przewoźny trak taśmowy Wood-Mizer LT40 w wersji hydraulicznej i rozpoczął nowy etap życia. – Od razu zacząłem od trudnego zadania i w ten sposób szybko nauczyłem się tartacznictwa. Przez całe życie pracowałem w branży budowlanej, zajmując się konstrukcjami i stolarką wykończeniową, więc prace, które zamierzałem wykonać, nie były mi obce – mówi Nathan. 

 

 

Nathanowi zależało na całkowitym przetworzeniu drewna pozyskanego ze swojej posesji przy wykorzystaniu traka taśmowego Wood-Mizer. Oznaczało to wiele lat sezonowania drewna, zanim Nathan mógł je wykorzystać do budowy domu. - Minęło osiem lat od wycięcia drzew do wbicia ostatniego gwoździa - podsumowuje.  

W pierwszym roku budowy Nathan ukończył dach, a w kolejnych latach przygotowywał drewno cedrowe do budowy okien i drzwi. Z pomocą przyszli mu sąsiedzi i przyjaciele, m.in. doświadczony cieśla, dzięki któremu Nathan mógł się wprowadzić do nowego domu już jesienią. – Trak Wood-Mizer to wspaniałe narzędzie, które idealnie spełniało swoje zadania podczas budowy domu marzeń – powiedział Nathan. 

 

 

Nathan spędził kilka lat na przygotowywaniu drewna brzozy i daglezji, które następnie wykorzystał do wykończenia wnętrza domu. W nowym budynku znalazło się również miejsce na oryginalny kamienny kominek i prysznic. Do pokrycia ścian elewacją Nathan wykorzystał deski łączone na pióro-wpust. Po ośmiu latach pracy, Nathan przetworzył łącznie 52 metrów sześciennych drewna jodłowego, modrzewiowego, brzozowego i cedrowego. I to wszystko na traku taśmowym Wood-Mizer LT40!  

Dom marzeń i warsztat stolarski powstał przy współudziale przyjaciół, znajomych i sąsiadów. - Mój sąsiad Kit wykonał wszystkie szafki, drzwi i wykończenia stolarskie, a mój przyjaciel Doug towarzyszył mi w pracach stolarskich i na etapie projektowania. To ogromne szczęście, mieć tylu wspaniałych i życzliwych ludzi wokół, którzy wspierają cię i pomagają ci – wyznaje Nathan.  

 

 

Nathan szacuje, że zaoszczędził około 80 tys. dolarów, przetwarzając drewno ze swojej działki do realizacji budowy. Dom ma 110 m2 powierzchni mieszkalnej, 140 m2 powierzchni warsztatu stolarskiego i 46 m2 tarasu. - Moje mieszkanie wzbudza ogromne zainteresowanie – podkreśla Nathan.  

– Wyznam szczerze, że był to najlepszy czas w moim życiu. Jestem wdzięczny wielu osobom za ich wiedzę i umiejętności. Bez nich nie ukończyłbym tego projektu. Już nie mogę się doczekać kolejnego projektu, który chcę w przyszłości zrealizować – uśmiecha się Nathan.  

***