Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Ręce pełne pracy ze strugarko-frezarką Wood-Mizer MP360 w Szwecji

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Ręce pełne pracy ze strugarko-frezarką Wood-Mizer MP360 w Szwecji

 

- Drewno, które sprzedawane jest w sklepach budowlanych jest drogie, więc ludzie szukają sposobów, by kupić je taniej. Dzwonią do mnie, a ja wykonuję dla nich gotowe produkty. Są to podłogi, elewacje, konstrukcje dachowe, a nawet specjalistyczne listwy do domów chronionych prawem zabytków. Do wytwarzania wysokiej jakości produktów wykorzystuję blisko 200-letnie drzewa - zauważa Hans Larsson, tartacznik i stolarz ze szwedzkiego miasta Vansbro.

Hans, jako chłopiec, pracował na farmie, pomagając przy hodowli bydła mięsnego. Po ukończeniu szkoły kupił pilarkę łańcuchową, aby móc wykonywać prace stolarskie dla siebie. Jednak coraz więcej osób z sąsiedztwa prosiło Hansa o pomoc w wytworzeniu drewna do budowy. Wkrótce musiał wymienić pilarkę łańcuchową na bardziej wydajnego traka taśmowego.  

- Popyt na produkty z wysokiej jakości drewna stale rośnie - tłumaczy. - Musiałem unowocześnić swoje narzędzia, aby móc realizować coraz więcej zamówień. Początkowo wystarczała mi praca tylko dla siebie, ale gdy zacząłem otrzymywać więcej zamówień od klientów, musiałem kupić traka taśmowego do przecierania kłód i strugarko-frezarkę do produkcji gotowych wyrobów. Dzięki tym maszynom mogę zwiększyć wydajność w moim przedsiębiorstwie. 

 

 

- Dziś, spoglądając na sklepy z artykułami budowlanymi, wszystkie produkty z drewna są drogie. Nic dziwnego, że klienci szukają tańszych sposobów na pozyskanie  drewna. Dzwonią do mnie, a ja wykonuję dla nich wszelkie niezbędne elementy z drewna. Jestem tak zajęty przecieraniem i struganiem, że nie mam czasu na nic innego - przyznaje Hans.

Hans pozyskuje kłody z pobliskich lasów w swoim rodzinnym mieście, Vansbro, niedaleko Ockelbo. W tym mieście mieszka około 6000 osób, ale to wystarcza, by być zajętym przez cały rok. 

- Kupuję kłody od lokalnych rolników z okolic Ockelbo - mówi. - Mają tutaj dużo dobrych lasów. Wybieram kłody dobrej jakości, takie które mają 150 - 200 lat. Przecieram je samodzielnie i staram się nie używać drewna kupionego, już przetartego. Zazwyczaj przerabiam kłody z sosny i świerku, czasami z osiki i modrzewia.

 

 

Trak taśmowy, którego używa Hans, ma funkcje hydrauliczne, pozwalające mu pracować bezpiecznie i efektywnie. W maszynie tej ceni sobie solidną konstrukcję, dobrą jakość i dostępność części zamiennych.

Hans ulepszył swój warsztat stolarski o narzędzia i rozwiązania, które sam opracował. Dzisiaj może  załadować drewno za pomocą ładowarki i wyjąć je ładowarką, bez potrzeby dźwigania. Przy strugarko-frezarce znajduje się także specjalny licznik mierzący ilość obrabianego drewna, który Hans dodał samodzielnie.

Hans wykorzystuje strugarko-frezarkę Wood-Mizer MP360 do obrzynania krawędzi, strugania i profilowania zróżnicowanego materiału z drewna. Przyznaje, że praca na strugarko-frezarce MP360 jest łatwa, ponieważ wystarczy zainstalować odpowiedni nóż tnący, ustawić parametry cięcia i już można rozpocząć tworzenie pożądanego profilu.

 

 

Czteroboczna strugarko-frezarka MP360 to kompaktowa i funkcjonalna maszyna, dobrze znana profesjonalistom ceniącym efektywność, wszechstronność, precyzję i łatwość obsługi. Pozwala na produkcję gotowych wyrobów z drewna, m.in. desek podłogowych i elewacyjnych, profili, listew ozdobnych, ram okiennych, wykończenia mebli, itp. MP360 wyposażona jest w dwie poziome i dwie pionowe głowice tnące napędzane osobnymi silnikami, wydajny mechanizm posuwu materiału i żeliwny stół roboczy.

- Moim klientom zawsze dostarczam to, czego potrzebują. Wytwarzam dla nich wszystko, od podłóg po ściany, elementy wykończenia wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ostatnio realizowałem specjalne zamówienie na profilowane listwy do oryginalnego domu, znajdującego się pod ochroną zabytków - zauważa.

- Dzisiaj mam 73 lata i nadal cieszę się, że jestem zajęty pracą z drewnem siedem dni w tygodniu -  uśmiecha się Hans.

 

 

***