Tradycyjne stolarstwo holenderskie z maszynami Wood-Mizer: pasja i precyzja w nowoczesnym wydaniu

Tradycyjne stolarstwo holenderskie z maszynami Wood-Mizer: pasja i precyzja w nowoczesnym wydaniu

 

Warsztat Dirka Jansena to raj dla stolarzy. Specjalizuje się on w produkcji solidnych drewnianych drzwi, ram okiennych, schodów i tarasów. Niedawno rozszerzył swoją działalność o projektowanie i budowę tradycyjnych konstrukcji drewnianych dla swoich klientów.

Dirk sam realizuje wszystkie projekty. Większość produktów, które dziś można kupić w sklepach, jest masowo produkowana poza Holandią. W warsztacie Dirka klient ma wpływ na zamawiany produkt i może otrzymać wszystko, czego sobie zażyczy, o ile jest to technicznie możliwe.

 

 

- Aby odnieść sukces w tej branży, musisz pracować ciężko i uczciwie, składać tylko takie obietnice, które możesz dotrzymać, i oferować klientowi dobrą cenę, wysoką jakość wykonania i szybką dostawę – mówi Dirk. Od całej swojej firmy wymaga wysokich standardów, zatrudniając najbardziej wykwalifikowanych rzemieślników.

- Ludzie, którzy dla mnie pracują, działają jak jedna całość, każdy zna swoje miejsce i wie, jak jego umiejętności pasują do całości. To czyni moją firmę silną – stwierdza. 

 

 

Ojciec Dirka był leśnikiem, więc Dirk praktycznie wychowywał się w lesie. Uzyskał wykształcenie w zakresie leśnictwa i pracował przy utrzymaniu lasów do 28. roku życia. Następnie znalazł pracę w zakładzie stolarskim i po kilku latach założył własną firmę Jansen Timmerwerken produkującą wysokiej jakości drewniane drzwi i okna. Niedawno zdywersyfikował swoje produkty i usługi, ponieważ kryzys nauczył go, że w ten sposób może zminimalizować ryzyko i przetrwać wahania w branży.

Nowym produktem oferowanym przez warsztat Dirka są tradycyjne budynki w konstrukcji szkieletowej. Wykorzystuje on znane techniki budowlane, łączy ramy drewnianymi kołkami i specjalnymi połączeniami (dovetail, ang. „jaskółczy ogon”), które są łatwe do wykonania i niezwykle wytrzymałe. W konstrukcji ramy nie używa ani jednego gwoździa czy śruby.

 

 

Dirk zaczął budować mały domek obok swojego warsztatu w weekendy. Fundamenty są już gotowe. Będzie to tradycyjnie zbudowany dom o drewnianej ramie, a projekt ma zająć mu 4-5 lat, ponieważ całą  pracę zamierza wykonać samodzielnie. Projektowanie i budowanie własnego domu to dla niego bardzo osobiste doświadczenie. 
 
Przedsiębiorstwo Dirka zainwestowało w nową linię urządzeń tartacznych firmy Wood-Mizer do produkcji drewna. Linia tartaczna składa się z traka LT70, rozrzynarki poziomej HR115 oraz obrzynarki do desek EG300. Trak LT70 wykorzystuje brzeszczoty wąskotaśmowe, które minimalizują ilość marnowanego drewna w postaci trocin, pozwalając Dirkowi na wyższy uzysk z każdej kłody.

 

 

Po zakończeniu projektowania drewnianego szkieletu z klientem, Dirk przegląda kłody i ręcznie wybiera je do poszczególnych części konstrukcji. Te najbardziej optymalne kłody ładowane są na trak LT70. Maszyna ta pozwala na dogodną kontrolę nad procesem przecierania. Dirk precyzyjnie pozycjonuje kłodę za pomocą funkcji hydraulicznych, a urządzenie do automatycznej regulacji wysokości cięcia Setworks pozwala na bardzo dokładne i powtarzalne cięcie desek. 

Na początkowym etapie, kłoda przekształcana jest w czterostronną belkę. Boczne zrzyny i deski przetwarza się dalej na rozrzynarce HR115 i obrzynarce EG300. W wielu firmach zajmujących się obróbką drewna, tylko 50% kłód jest w pełni wykorzystywane do zamierzonego celu. Jednak dzięki brzeszczotom wąskotaśmowym, które generują niewielką ilość trocin, oraz maszynom dodatkowym, m.in.: obrzynarce EG300 i rozrzynarce HR115, Dirk może przekształcić prawie wszystkie odcięte kawałki w mniejsze deski do skrzynek na kwiaty, stołów piknikowych i innych mniejszych projektów. 

 

 

Mniejszy trak Wood-Mizer LT15 używany jest do produkcji desek na tarasy. Trak LT15 rozbudowany jest o dodatkowe segmenty łoża, które umożliwiają cięcie desek o długości do 10 metrów. Po załadowaniu kłody lub belki na traka, Dirk może ciąć deski na potrzebne mu wymiary, a następnie użyć strugarko-frezarki MP100 do wytworzenia rowków i żłobień w deskach.

 

 

- Za pomocą traka LT70 wytwarzam z kłody belkę o szerokości 150 mm i wysokości 400 mm. Następnie, na traku LT15 wyposażonym w strugarko-frezarkę MP100 wycinam na górze belki ryfle antypoślizgowe. Potem używam traka LT15 do odcięcia tej profilowanej deski od reszty belki, uzyskując gotową deskę tarasową o wysokości 28 mm. W ten sposób przekształcam całą belkę w stos 15 gotowych desek tarasowych, gotowych do zastosowania na werandach i tarasach – objaśnia Dirk. 

 

 

- Z połączeniu z pozostałymi maszynami w moim warsztacie traki Wood-Mizer dają mi wszystko, czego potrzebuję do produkcji dowolnych produktów – stwierdza Dirk. Inną specjalistyczną maszyną jest CNC do produkcji schodów, która pozwala na tworzenie precyzyjnych i skomplikowanych kształtów. 

- Dzisiaj wiem, że w branży stolarskiej liczy się wszechstronna wiedza o drewnie. Dobry stolarz powinien być w stanie spojrzeć na kłodę i wiedzieć, co z niej można uzyskać. Są sposoby cięcia kłody dla maksymalnego uzysku, ale są też inne sposoby cięcia jej dla maksymalnej jakości. Znajomość różnicy może mieć ogromny wpływ na sukces twojej firmy – wyjaśnia Dirk. 

 

Zobacz jak działa trak LT70:

 

 

***

 

 

Zapisz się do newslettera
Otrzymuj informacje o ofertach specjalnych, nowych produktach oraz wystawach pocztą elektroniczną!