Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Odkrywamy piękno drewna w Alpach francuskich z trakiem Wood-Mizer LT15

Dodane przez Marcin Kozłowski, PR Specialist

Odkrywamy piękno drewna w Alpach francuskich z trakiem Wood-Mizer LT15

 

„W regionie Savoye drewno jest żywe cały czas. Nawet gdy zostanie ścięte, nadal żyje i służy ludziom,” stwierdza Yvan Cometto, stolarz z niewielkiej miejscowości we francuskim rejonie Alp. W swojej firmie YC Charpente, Yvan wytwarza produkty z lokalnego drewna przy użyciu maszyn i narzędzi Wood-Mizer. Yvan uwielbia pracować z drewnem, a zarazem odkrywać jego piękno i wdzięk. "Nie zamieniłbym tego miejsca na żadne inne w świecie,” wyznaje z uśmiechem.

Montricher-Albanne to wioska w Alpach francuskich tuż przy granicy z Włochami. Droga prowadząca do domu Yvana jest stroma i kręta, lecz wiedzie przez piękne, malownicze górskie okolice. Jego warsztat znajduję się na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza, skąd doskonale widać całą rozległą okolicę. Chociaż w regionie Savoye są cztery pory roku, wydaje się, że słońce tutaj nigdy nie przestaje świecić, dając mieszkańcom mnóstwo sił do pracy.

 

 

Yvan Cometto interesuje się drewnem od dziecka. To dziadek nauczył go jak posługiwać się narzędziami i jak wytwarzać wartościowe przedmioty z drewna. Yvan dołączył do francuskiego związku rzemieślników w wieku 14 lat i od tamtej pory zajmuje się stolarstwem profesjonalnie. Dzięki warsztatom, na które uczęszczał jako uczeń, zdobył obszerną wiedzę na temat drewna i nauczył się różnych metod pracy z drewnem. Dzisiaj nie wyobraża sobie życia innego niż to związane z lasem, drewnem i narzędziami stolarskimi. 

Yvan twierdzi, że drewno żyje cały czas, służąc ludziom nawet wtedy, gdy jest już przecięte i przerobione. Wczoraj drewno mogło stanowić budulec okazałego drzewa, lecz dzisiaj nadal będzie żyć i oddychać w meblach, które służą ludziom w domach. - Lubię odkrywać piękno drewna w każdym projekcie jaki realizuję i za każdym razem uczyć się o drewnie czegoś nowego. Drewno zachowuje się inaczej, gdy rośnie na zewnątrz, inaczej, gdy jest już ścięte i schnie, oraz inaczej, gdy jest już gotowym produktem użytkowym - zauważa Yvan Cometto.

 

 

W 2020 roku Yvan zdecydował się na otwarcie własnej firmy rzemieślniczej, ponieważ chciał zostać w pełni niezależnym przedsiębiorcą. Jego niewielka firma YC Charpente wytwarza całą gamę produktów z drewna, począwszy od drewna konstrukcyjnego, poprzez elewacje, podłogi, tarasy, altanki i dobudówki, a skończywszy na meblach na indywidualne zamówienie klienta. - Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wymagało ode mnie sporej odwagi życiowej ale cieszę się, że zdecydowałem się na ten krok. Dzisiaj mogę pracować tak jak chcę i nie muszę pytać innych o zdanie. Sam projektuję i realizuję projekty dla moich klientów - wyznaje Yvan.

Yvan zdaje sobie sprawę, że drewno, które wykorzystuje na co dzień jest wspaniałym materiałem o niezwykłych właściwościach, a ponadto pochodzi z miejscowych lasów. - Pozyskuję kłody z leśnictwa z tego regionu i jestem z tego dumny. Wszyscy tutaj wiedzą, że nasze drewno jest piękne i zdrowe. Wykorzystuję głównie modrzew, a czasami też dąb, klon i jesion. Ostatnio otrzymuję sporo zamówień na duże elementy do budowy domów, tarasów i podobnych konstrukcji. Dla Yvana to duże wyróżnienie i satysfakcja, że może dostarczać lokalnej społeczności produkty wykonane z drewna pozyskanego w regionie Savoye. - Wszyscy moi klienci pochodzą z tego regionu i dobrze znają mój zakład stolarski. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że drewno z tego regionu to nasz największy skarb.

 

 

Firma YC Charpente korzysta z narzędzi do przerobu drewna marki Wood-Mizer od samego początku, czyli od 2020 roku. Najważniejszą maszyną jest trak taśmowy LT15CLASSIC, na którym wytwarzane są deski, belki i kantówki. Część tego materiału sprzedawana jest okolicznym mieszkańcom jako drewno konstrukcyjne, a część przeznaczona jest na dalszą obróbkę na strugarkach, frezarkach i heblarkach. - Na traku LT15 wytwarzam drewno budowlane i konstrukcyjne, a na innych maszynach obrabiam je do wymaganego kształtu i profilu. Jestem zadowolony, że w swoim warsztacie mogę wytworzyć praktycznie wszystko od A do Z - przyznaje Yvan.

Wood-Mizer LT15 to najczęściej wybierany trak taśmowy przez tartaczników i rzemieślników dopiero rozpoczynających swoją działalność usługową. Maszyna ta ceniona jest za wysoką funkcjonalność i niezawodność, a przede wszystkim za niewygórowaną cenę. Lekki i kompaktowy trak Yvana wyposażony jest w silnik spalinowy, co sprawia, że przewożenie go i praca w dowolnym miejscu w terenie nie stanowi żadnego problemu. Yvan znalazł idealne miejsce dla swojego traka – ustawił go wzdłuż drogi, tuż nieopodal klifu, z którego rozpościera się okazały widok na całą dolinę.

 

 

Yvan po raz pierwszy dowiedział się o produktach Wood-Mizer z mediów społecznościowych i z oficjalnej strony internetowej Wood-Mizer. Wcześniej, dużo czytał i porównywał modele traków firm konkurencyjnych, lecz ostatecznie zdecydował się na kontakt z francuskim oddziałem Wood-Mizer. Yvan doskonale pamięta pierwszą wizytę w biurze Wood-Mizer w Saint-Jean-de-Bourney, gdzie uzyskał wszystkie potrzebne informacje pomocne w wyborze swojej pierwszej maszyny. Był pod dużym wrażeniem szerokiej gamy produktów i wysokiej jakości maszyn. Obecnie, Yvan nadal chce być na bieżąco z najnowszymi produktami i promocjami Wood-Mizer, więc śledzi informacje produktowe poprzez newsletter i media społecznościowe.  

W przyszłości, Yvan planuje rozszerzyć swoją działalność przez zatrudnienie dodatkowych pracowników i wymianę traka na LT40 lub nawet na LT70. W ten sposób mógłby zwiększyć wydajność i produkować więcej drewna. Większy trak umożliwiłby również przecieranie kłód o większej średnicy. Yvan zamierza też zakup kolejnych maszyn Wood-Mizer do swojego warsztatu, np. obrzynarki do desek EG300

Póki co, Yvan cieszy się każdym dniem spędzonym przy drewnie. Uwielbia wstawać wcześnie rano, przejść się do lasu, odwiedzić klienta i zrealizować kilka zamówień na swoim pomarańczowym traku. - Nigdy nie wiem co przyniesie mi następny dzień, ale za to właśnie kocham pracę z drewnem - wyznaje.  

 

 

***