Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Tartaki w Słowenii korzystają ze sprawdzonych technologii firmy Wood-Mizer

Tartaki w Słowenii korzystają ze sprawdzonych technologii firmy Wood-Mizer

 

Właściciel słoweńskiego przedsiębiorstwa stolarskiego, Jože Moric, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem o pracy z drewnem zdobywanym od ponad 40 lat. "Jeśli za młodu odkrywasz pasję do drewna, przez całe życie będziesz czerpać radość z tego co robisz,” uważa.

Jože Moric, właściciel zakładu stolarskiego w Slovenj Gradec (Słowenia), zajmuje się obróbką drewna od 1981 roku. Uczył się w szkole stolarskiej w Mariborze, w której zdobył certyfikat po trzyletnim programie  zawodowym.

- W szkole nauczyłem się sporo o drewnie, co jeszcze bardziej przekonało mnie o słuszności podjętej decyzji zawodowej - wyznaje Jože. - Uważam, że drewno pozwala wnętrzu stworzyć wrażenie ciepła i nadaj mu styl. Każdy,  kto kocha drewno, powinien przynajmniej w niewielkim stopniu znać się na jego obróbce! 

 

 

- Moje początki w zawodzie były skromne - przyznaje Jože. - W swoim pierwszym warsztacie stolarskim do dyspozycji miałem zaledwie 36 metrów kwadratowych, a wytworzone produkty woziłem klientom motorowerem! 

- Zawsze chciałem rozwijać i unowocześniać firmę, a dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu udało mi się to osiągnąć. Wkrótce mogłem wytwarzać więcej i miałem do zaoferowania szerszy zakres produktów – zapewnia Jože.

 

 

Jože zdał sobie sprawę, że oryginalne produkty stolarskie są bardzo często poszukiwane na rynku, więc postawił na rozwój i zaczął zatrudniać nowych pracowników. 

 

 

Obecnie specjalnością Stolarni Moric jest wykańczanie wnętrz z użyciem drewna, m.in. urządzanie kuchni, sypialń, pokojów zabaw i biur. Dodatkowo firma oferuje odbiorcom lokalnym usługi z zakresu projektowania wnętrz.

 

 

- Mamy doświadczenie w projektowaniu wnętrz, np. kuchni z litego drewna, całych biur, schodów, drzwi, mebli i okien – stwierdza Jože.

Od samego początku największą przeszkodą w prowadzeniu przedsiębiorstwa były trudności związane ze zdobyciem odpowiednich maszyn i narzędzi stolarskich. - Nie mieliśmy możliwości wyposażenia warsztatu od razu we wszystkie niezbędne maszyny i narzędzia. To zajmuje lata … - wspomina Jože.

 

 

Jože pozyskuje drewno z miejscowych lasów i plantacji leśnych. Proces produkcji rozpoczyna się od przetarcia kłody na kantówki, które są później strugane, przycinane na odpowiedni wymiar, profilowane oraz finalnie wykańczane. 

- Zdecydowaliśmy się na trak taśmowy Wood-Mizer ze względu na dobrą jakość i wysoką wydajność cięcia przy niewielkiej ilości wytwarzanych trocin. Dzięki ultracienkim brzeszczotom możemy wykorzystać każdą kłodę w najbardziej optymalny sposób, uzyskując maksymalnie dużo surowca. Wystarczająco dużo, aby z jednej kłody wytworzyć cały mebel – mówi Jože” 

 

 

W Stolarni Moric wykorzystuje się trak taśmowy Wood-Mizer LT20B. Jest to maszyna, w której głowicę tnącą popularnego modelu LT20 osadzono na łożu segmentowym. Na ergonomicznym panelu kontrolnym zamontowano urządzenie Setworks do automatycznego ustawiania grubości cięcia. Operator z łatwością obsługuje maszynę Wood-Mizer LT20B dzięki elektrycznemu posuwowi głowicy góra-dół i przód-tył z możliwością regulacji prędkości. Trak taśmowy LT20B  jest popularnym rozwiązaniem niskobudżetowym dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

 

 

Po przetarciu kłody na deski są one sortowane i przygotowywane do suszenia. Gdy drewno jest gotowe, jest docinane na wymiar i strugane. Następnie przechodzi przez procesy frezowania, profilowania oraz obróbki CNC. W końcowej fazie wytworzone elementy są pokrywane lakierem, woskiem lub olejem. 

 

 

- Nasi klienci doceniają profesjonalną obsługę oraz wyjątkowe produkty, jakie od nas otrzymują. Dzięki nam mogą realizować wymarzone projekty wykończenia wnętrz. Staramy się jak najlepiej im doradzić, tak aby projekty, jakie u nas realizują, idealnie komponowały się z ich środowiskiem życiowym - tłumaczy Jože.

 

 

***