Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Tysiące drewnianych zabawek dla dzieci – świąteczna akcja charytatywna „Operation Christmas Child”

Dodane przez Samaritan’s Purse, International Relief Ministry

Tysiące drewnianych zabawek dla dzieci – świąteczna akcja charytatywna „Operation Christmas Child”

 

Publikacja dzięki uprzejmości Samaritan's Purse, International Relief Ministry

 

Chociaż mija już 50 lat, gdy Ken Postema wraz z rodziną zakupił działkę liczącą 4 hektary lasu w zachodniej części stanu Michigan (USA), to nadal nie może oderwać wzroku od tej malowniczej krainy wypełnionej bogactwem przyrody i różnorodnością drzew. Można tutaj znaleźć sosnę wejmutkę, klon, tulipanowce amerykańskie oraz mnóstwo topoli, które wypełniają przestrzenie wokół samodzielnie wybudowanego domu rodzinnego.

 

All of Ken's toy cars are built from hybrid poplars and white pines. All of Ken's toy cars are built from hybrid poplars and white pines.

 

"Niektóre z tych topoli sadziłem jakieś 35 lat temu,” wspomina Ken. „Ale dopiero ostatnio zdałem sobie sprawę jaki był tego cel.”

W zeszłym roku, Ken wykonał około 10 tysięcy małych drewnianych samochodów dla dzieci, wykorzystując drewno sosnowe i topolowe z rodzinnego lasu. Dlaczego aż tyle? Odpowiedź jest prosta – dla fundacji charytatywnej „Operation Christmas Child”, która co roku pakuje świąteczne prezenty w pudełka do butów i przekazuje je dzieciom z ubogich rodzin.

Akcja charytatywna “Operation Christmas Child” po raz pierwszy odbyła się w 1990 roku, w Wielkiej Brytanii, a trzy lata później stała się częścią programu globalnej fundacji charytatywnej Samaritan's Purse. Celem tej inicjatywy jest wysyłka prezentów na Boże Narodzenie dla dzieci dotkniętych wojną, ubóstwem, klęskami żywiołowymi, głodem, czy chorobami. Każdego roku w listopadzie, podczas “Tygodniowej Zbiórki Darów”, tysiące ludzi wpłaca datki i wybiera produkty, które znajdą się w pudełkach do butów dla dzieci. Są to zazwyczaj małe zabawki, kosmetyki lub przybory szkolne, jednym słowem wszystko to co może pomóc potrzebującym dzieciom w odległych krajach.

 

Ken and his father build wooden cars togetherKen and his father build wooden cars together
Ken's father, Robert, helps put axels and wheels on the toy cars. Ken's father, Robert, helps put axels and wheels on the toy cars.

 

Właśnie dlatego, Ken Postema wyprodukował w 2021 roku ponad 20 tysięcy drewnianych samochodów dla dzieci. Ken, 69-letni emerytowany wydawca książek, zajmuje się hobbystycznie rzemiosłem i obróbką drewna praktycznie od dziecka. Gdy dorastał, miewał genialne pomysły - skonstruował własnego gokarta, zbudował rower elektryczny, a nawet przerobił pokój według własnego projektu. Wszystkiego uczył się od ojca, który pracował w branży meblarskiej.

"Zawsze ciekawiła mnie praca mojego taty, a on chętnie pokazywał mi różne metody i rozwiązania techniczne. To on zaszczepił we mnie pasję do pracy z drewnem i do myślenia jak konstruktor,” przyznaje Ken. Dzisiaj, 90-letni Robert jest odpowiedzialny za bardzo ważną część projektu – montuje koła na samochodziki dostarczane przez Kena. Od kwietnia zdołał zmontować ponad 17 tysięcy samochodzików, co daje wynik około 100 sztuk na dzień. "Ten projekt dał mojemu ojcu nową siłę do pracy i dobry powód, żeby wstawać wcześnie rano z łóżka,” mówi Ken. "Jest dumny z tego, że bierze udział w tak wspaniałym dobroczynnym projekcie.”

 

Pierwsze pudełko do butów z zabawkami 

Około trzech lat temu, Ken nie miał pojęcia o programie charytatywnym „Operation Christmas Child”, lecz gdy wraz z żoną Laurą został poproszony o pomoc w pakowaniu prezentów do pudełek, szybko zrozumiał, że również i on mógłby podarować dzieciom coś wartościowego, wykorzystując swoje talenty do majsterkowania. Ale cóż wartościowego mógłby włożyć do pudełka?

 

Operation Christmas Child Shoeboxes for wooden toy carsOperation Christmas Child Shoeboxes for wooden toy cars

 

Laura, emerytowana nauczycielka, też odnalazła w sobie inspirację do niesienia pomocy potrzebującym dzieciom, a nawet zaraziła nią swoich uczniów ze szkoły średniej. "Młodzi ludzie z którymi pracowałam, pochodzili z różnych środowisk społecznych,” mówi Laura. „Wielu z nich nie miało łatwego dzieciństwa, wielu zostało dotkliwie doświadczonych przez życie, ale na pomysł pakowania prezentów w pudełka do butów wszyscy zareagowali bardzo optymistycznie. Moi uczniowie zaangażowali się w ten projekt na poważnie, ponieważ czuli ogromną potrzebę okazywania miłości i niesienia pomocy ubogim dzieciom z odległych krajów. To naprawdę wspaniała inicjatywa!”

 

Wooden toy cars for Operation Christmas ChildWooden toy cars for Operation Christmas Child

    

Świąteczny Warsztat Dziadka

Na początku 2020 roku, Ken uruchomił “linię produkcyjną” dla drewnianych samochodzików w swojej stodole, a jego wnuki szybko przechrzciły to miejsce na “Świąteczny Warsztat Dziadka”.

"Proces produkcyjny rozpoczyna się od przygotowania kłody drewna pozyskanej z mojego lasu. Następnie przecinamy ją na traku taśmowym na kantówki o wymiarach mniej więcej 5 x 10 cm. Tak przygotowany materiał suszymy na wolnym powietrzu przez około 6 miesięcy,” wyjaśnia Ken.

 

Blown down trees become wooden toy carsBlown down trees become wooden toy cars
Ken's Wood-Mizer portable sawmill turns logs into lumberKen's Wood-Mizer portable sawmill turns logs into lumber
Boards milled from the sawmillBoards milled from the sawmill

 

"W kolejnym kroku, kantówki są obrabiane na czterostronnej strugarko-frezarce, tak aby nadać im wymiary zbliżone do gabarytów naszej drewnianej zabawki. Tak wyprofilowane kantówki przycinamy na szerokość pojedynczej zabawki na ukośnej pile tarczowej. Wszystkie samochodziki muszą następnie trafić na około 15 minut do betoniarki wypełnionej gąbkami ściernymi, aby nadać zabawkom gładką i estetyczną powierzchnię. Na oddzielnej, specjalnie do tego celu przystosowanej maszynie, nawiercamy otwory do mocowania kółek auta. To bardzo wydajna maszyna – nawiercamy na niej nawet 1000 samochodzików na godzinę!”

 

Ken runs boards through his Wood-Mizer moulder/planerKen runs boards through his Wood-Mizer moulder/planer
Profiling wood boards into cars with a Wood-Mizer planer/moulderProfiling wood boards into cars with a Wood-Mizer planer/moulder
Custom build axel drillCustom build axel drill
Custom-built wheel jig for assembling wooden carsCustom-built wheel jig for assembling wooden cars

 

Kiedy otwory montażowe do kół są już gotowe, Ken przekazuje zabawki na linię ojca. Ponadto, do projektu budowy zabawek, Ken zaangażował swoje wnuki i kilku sąsiadów. Każdy z nich otrzymuje zestaw montażowy składający się ze 100 samochodzików, 400 kółek i 400 maleńkich półosi, i rozpoczyna ręczną instalację podzespołów.

Zmontowane zabawki zanurzane są w oleju mineralnym, który zabezpiecza ich powierzchnię przed zarysowaniem i zniszczeniem.

 

Ken's grandchildren help assemble the wooden carsKen's grandchildren help assemble the wooden cars
Ken's Bible Study group helps assemble the wooden toy carsKen's Bible Study group helps assemble the wooden toy cars

 

Większość zabawek produkowanych przez Kena wysyłana jest do licznych oddziałów fundacji zajmującej się projektem “Operation Christmas Child”. Tam, samochodziki pakowane są w pudełka do butów. Gotowe prezenty mogą teraz rozpocząć podróż do tysięcy dzieci mieszkających w ubogich regionach Ameryki Południowej, Europy Wschodniej oraz Afryki.

"Ta akcja charytatywna to wspaniała okazja dla mnie i dla mojej rodziny, żeby okazać wdzięczność za to wszystko co w życiu otrzymałem. Równie ważna jest satysfakcja jaką odczuwają moi przyjaciele i rodzina gdy biorą udział w tak szczytnej inicjatywie niesienia pomocy innym. Nie spodziewaliśmy się, że ta akcja doświadczy nas tak pozytywnie - mój 90-letni ojciec twierdzi, że odnalazł ponownie sens życia, a najmłodsi są pod ogromnym wrażeniem, że mogą przygotowywać prezenty dla dzieci, które nic nie mają,” wyznaje Ken.

 

Finished wooden toy cars for Operation Christmas ChildFinished wooden toy cars for Operation Christmas Child

 

Ken jest obecnie zajęty produkcją nowej serii samochodów na kolejne święta za rok. "Moim marzeniem jest zaangażować więcej rąk do pracy nad tym wspaniałomyślnym projektem. Gdyby moi koledzy rzemieślnicy pracujący z drewnem zechcieli się przyłączyć, moglibyśmy wyprodukować nie 20 tysięcy lecz milion samochodzików, a każdy byłby małym upominkiem świątecznym wyrażającym miłość i szacunek do dziecka.”

 

Wooden cars are packed into Operation Christmas Child shoeboxesWooden cars are packed into Operation Christmas Child shoeboxes

 

Dowiedz się więcej o akcji charytatywnej „Operation Christmas Child” - https://www.samaritanspurse.org/what-we-do/operation-christmas-child/

***