Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Helsinki zapraszają na saunę z drewna wyciętą na maszynie Wood-Mizer

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Helsinki zapraszają na saunę z drewna wyciętą na maszynie Wood-Mizer

Fińskie przedsiębiorstwo stolarskie zawdzięcza trakowi taśmowemu z przedłużonym łożem firmy Wood-Mizer intratny kontrakt budowlany oraz dofinansowanie na budowę ogromnej sauny na wyspie Suomenlinna, w Finlandii.

Firma Hirsityö to dobrze prosperująca firma, świadcząca usługi stolarskie i tartaczne w środkowej części Finlandii. Jej właściciele - Martti, Ilkka oraz Johannes Heikkilä, z powodzeniem rozwijają przedsiębiorstwo drzewne założone w 1995 roku przez ich ojca Erkki’ego. Tak naprawdę, ich firma rozkręca się w zawrotnym tempie, współpracuje z klientami na całym świecie, a raporty finansowe pokazują aż czterokrotny wzrost przychodów na przestrzeni kilku lat. Bracia Heikkilä poświęcają dużo uwagi każdemu projektowi z osobna, i każde ich zamówienie na altankę, dom mieszkalny czy budynek gospodarczy jest traktowane indywidualnie. Jednym z najważniejszych kontraktów, które ostatnio zrealizowała firma Hirsityö Heikkilä, było przygotowanie drewna i zbudowanie sauny miejskiej o powierzchni blisko 200 m2.

 

Wood-Mizer mobile sawmill operates right in the woods


Obiekt zbudowany przez firmę Hirsityö powstał na wyspie Suomenlinna i jest jednym z głównych atrakcji Helsinek promujący wypoczynek w ciepłej kąpieli i otoczeniu pary wodnej. Głównym projektantem sauny był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie, mistrz Anssi Lassila. Jego projekt zakładał rozdzielenie pomieszczeń na dwie części, męską i żeńską, każda dla około 20 osób. Na parterze budynku znajdują się łaźnie i prysznice, a powyżej zlokalizowano strefę sauny z przepięknym widokiem na morze.


First the Heikkilä brothers chose the perfect trees to cut them into the cants of 180 mm


Jesienią 2015 roku, Johannes Heikkilä złożył niezbędne dokumenty do udziału w przetargu na budowę miejskiej sauny, mając nadzieję, że jego firma zdobędzie kontrakt. Właśnie tak też się stało. Kilka dni później, firma Hirsityö Heikkilä otrzymała wiadomość, z której jasno wynikało, że wkrótce będą mieli ręce pełne pracy. Aby zrealizować tak duże zamówienie na szkielet sauny, bracia prędko rozpoczęli poszukiwania dostawcy drewna na budowę.

Zamówiono łącznie 166 m3 drewna, a najdłuższe kłody mierzyły aż 10 m długości. Po przetarciu ich na kantówki o szerokości 180 mm, drewno zostało przewiezione do suszarni, gdzie spędziło około miesiąca. Przed przystąpieniem do pracy z drewnem, należało przygotować fundamenty pod konstrukcję, która ostatecznie przybrała rozmiary 20 m x 8,5 m.


Wood-Mizer sawmill perfectly cuts timber even in winter, when logs are partially frozen


A bed extension allows the Wood-Mizer LT40 sawing logs up to 14 m long


The sawmilling


Initially, the sauna was assembled at the production site


W marcu 2016 roku, ekipa stolarzy otrzymała polecenie rozpoczęcia pracy z drewnem, polegającą na rozrzynaniu tarcicy na wymiar, przygotowywaniu połączeń i budowie szkieletu. Ponad 220 m2 desek elewacyjnych zostało ręcznie przygotowanych do zabudowy powierzchni ścian. Budowa szkieletu sauny zakończyła się w maju, i po oznakowaniu materiału, wreszcie mogła zostać przetransportowana na plac budowy na wyspie Suomenlinna. Na miejscu inwestycji, materiał zmontowano w całość i ostatecznie ustawiono na fundamentach. Sauna była gotowa.


Then the sauna was dismantled into separate elements and transported by ship to the island of Suomenlinna


Firma Hirsityö Heikkilä zawdzięcza sukces realizacji tak dużego projektu budowlanego głównie trakowi taśmowemu Wood-Mizer LT40ME15SAH3, rozbudowanego o łoże o długości 7.2 m. Pracownicy stwierdzają jednogłośnie, że gdyby przyszło im pracować zwykłą piłą tarczową, nie byliby w stanie sprostać takiemu zadaniu.

Trak Wood-Mizer LT40 jest popularną maszyną, idealnie sprawdzającą się w małych i średnich przedsiębiorstwach, pozwalającą na bezproblemową pracę w niemal każdych warunkach. Na solidnym i funkcjonalnym łożu można przecierać kłody do 90 cm, a dzięki modułowej konstrukcji łoża, długość przecieranego materiału może spełniać oczekiwania projektów, takich jak budowa fińskiej sauny. Trak wykorzystywany przez firmę Hirsityö Heikkilä w konfiguracji LT40ME15SAH3, został wyposażony w zestaw hydrauliki STANDARD, zawierający trzy oporki boczne, docisk środkowy na dwóch prętach, dwufunkcyjne dociski, obracak grzebieniowy, rolkę poziomującą i załadunek. Pracę operatora ułatwia urządzenie do automatycznego ustawiania grubości cięcia Setworks, elektryczny posuw głowicy, układ chłodzenia brzeszczotu, oraz elektryczne ramię prowadzące zapobiegające drganiom podczas cięcia materiałów różnej wielkości. W ofercie firmy Wood-Mizer, można również znaleźć odpowiedni brzeszczot do rodzaju przecieranego drewna.


On the island, the sauna was re-erected and brought to perfection


The sauna construction


"Trak taśmowy firmy Wood-Mizer umożliwił nam uzyskanie bardzo dobrej jakości tarcicy, a rozmiary kłód jakie układaliśmy na naszym przedłużonym łożu dochodziły do 90 cm średnicy i 14 m długości,” tłumaczy Johannes. "To duże ułatwienie dla nas, móc przecierać kłody we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi projekt o tak dużych rozmiarach i o tak dużym znaczeniu dla miasta i naszej firmy.”

Projekt sauny zrealizowany przez firmę Hirsityö Heikkilä to dobry przykład inwestycji, która w dużej mierze została dofinansowana przez lokalny „program rozwoju terenów podmiejskich”. Program ten umożliwia przedsiębiorstwom takim jak Hirsityö Heikkilä, pozyskanie środków na zakup profesjonalnych maszyn, zwiększenie wydajności w zakładach i oczywiście na zwiększenie zysków z realizowanych projektów.


The sauna construction


The sauna construction


"Zdecydowaliśmy się na zgłoszenie do przetargu w tak dużym przedsięwzięciu biznesowym tylko dlatego, że otrzymaliśmy dofinansowanie z programu rozwoju terenów podmiejskich,” przyznaje Johannes. "Ten program już kilkukrotnie w przeszłości umożliwił nam zwiększenie potencjału i rozbudowę zakładu.”

Johannes wraz z braćmi zamierza częściej podejmować się realizacji dużych i ważnych projektów budowlanych, dostarczając miastu i okolicy coraz to nowych obiektów architektonicznych, które będą nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.


This is how a Finnish sauna on the island of Suomenlinna looks like

 

***