Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Przewoźny trak taśmowy Wood-Mizer, odpowiedzią na rosnące koszty transportu drewna

Dodane przez Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

Bracia Geronazzo świadczą usługi przewoźnego przecierania drewna w północnych Włoszech

 

W niewielkim miasteczku Valdobbiadene, ukrytym w zacisznej okolicy u podnóża włoskich Alp, mieszkają dwaj bracia, Sergio i Bruno Geronazzo. Ich pomysł na dochodowy interes zadziałał. Postanowili świadczyć przewoźne usługi tartaczne klientom, którzy potrzebują przecierać drewno w ciężko dostępnych górskich terenach.

La Segheria Mobile


“Urodziliśmy się i wychowaliśmy pośród kłód, desek i trocin,” wspomina Bruno, opowiadając o zaangażowaniu swojego ojca w rozwój rodzinnego zakładu tartacznego. Bruno z przykrością wyznaje, że to jeden z tych „zanikających zawodów”, ponieważ duże tartaki często się zamykają. Gospodarstwa rolne, zakłady stolarskie i rzemieślnicy, którzy kiedyś pracowali na drewnie dostarczanym przez duże tartaki, teraz mają ograniczony dostęp do usług przecierania drewna. “Właśnie stąd ten pomysł,” mówi Bruno. “Postanowiliśmy zaoferować klientom przecieranie drewna u nich, na miejscu.”

Spełnienie marzeń braci Geronazzo stało się możliwe w momencie zakupu traka Wood-Mizer LT40 z silnikiem wysokoprężnym, wyposażonego w hydrauliczny układ manewrowania kłodą. "Ta maszyna od razu wpadła nam w oko podczas prezentacji na targach i obiecaliśmy sobie, że właśnie taką potrzebujemy do naszego projektu, ” mówi Sergio. "Dzięki trakowi przewoźnemu, możemy dojechać bezpośrednio do miejsca wycinki drzew i pracować na miejscu. Po przybyciu do klienta, uruchamiamy LT40, czekamy kilka minut na rozgrzanie silnika i już możemy przecierać kłody.”

The sawmill is towed by a car


The sawmill is quickly installed


A hydraulic loader quickly uploads a log to the sawmill


“Działając w ten sposób,” wyjaśnia Sergio, “udało nam się wyeliminować problem transportu drewna i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Już nie potrzebujemy ciągnika rolniczego lub ciężarówki, żeby przywozić kłody z lasu, a następnie transportować przetarte deski do klienta.”

Bracia Geronazzo cenią traka LT40 za dwie istotne cechy, dzięki którym mogą przecierać drewno z wysoką precyzją. Po pierwsze, trak ten wyposażony został w układ do automatycznego ustawiania wysokości cięcia - Setworks, umożliwiający jednorazowe ustawienie wartości i automatyczną kontrolę podczas przecierania kolejnych desek. Gdyby nie ta funkcja, operator musiałby za każdym razem ustawiać grubość przecierania ręcznie posiłkując się skalą pomiarową.

The electronic device quickly presets a sawhead for the next cut

With Wood-Mizer thinker blades you can produce lamellas 7mm thick


“Urządzenie Setworks, opracowane przez inżynierów Wood-Mizer, to bardzo precyzyjny mechanizm,” stwierdza Bruno. “Uzyskanie lamelek o grubości tylko 7 mm, nie stanowi żadnego problem, ponieważ po każdorazowym cofnięciu głowicy do pozycji początkowej, Setworks pilnuje zadanej grubości i masz pewność, że to cały czas będzie 7 mm. To bardzo skuteczny, i za razem prosty w obsłudze mechanizm.”

Po drugie, Bruno i Sergio stosują tylko brzeszczoty marki Wood-Mizer, dostosowane do rodzaju przecieranego drewna. “Wood-Mizer produkuje swoje własne brzeszczoty,” mówi Sergio. "W ich ofercie możesz znaleźć odpowiedni typ brzeszczotu do każdego rodzaju drewna, od miękkiego do twardego. Stosujemy te brzeszczoty od dawna i nigdy nas nie zawiodły, a jakość cięcia brzeszczotami Wood-Mizer jest zawsze na wysokim poziomie.”

Sawmillers keep a stock of blades for different types of wood

Trak taśmowy LT40 to również maszyna wszechstronna, o czym bracia Geronazzo przekonali się, nawiązując współpracę z różnymi przedsiębiorcami z branży drzewnej z okolicy. Sergio i Bruno otrzymują wiele zapytań ofertowych od stolarzy zajmujących się odzyskiwaniem drewna z rozbiórki starych domów i przywracaniem ich do stanu używalności.

“Kilka lat temu,” wspomina Sergio, “udało nam się odzyskać sporą ilość unikatowych starych belek z rozbiórki budynku gospodarczego na posiadłości Val Venosta, właśnie dzięki trakowi LT40. My zadbaliśmy o precyzyjne przetarcie na miejscu, a inny zakład stolarski wykonał obróbkę skrawaniem. To przepiękne, zabytkowe drewno posłużyło do wykonania wielu projektów, m.in. drewnianych podłóg, mebli i wyjątkowej chatki góralskiej.”

The mobile sawmill can work in forest

Operator sits in a comfortable chair while sawing

Wood-Mizer LT40 sawmill with hydraulic system for log loading