DREMA 2021 oraz maszyny do obróbki drewna serii Woodworking

Wood-Mizer na Targach DREMA 2021
30.09.2021

W dniach 14-17 września, tradycyjnie w Poznaniu, odbyły się targi DREMA, skupiające uwagę przemysłu drzewnego i meblarskiego na najnowszych maszynach i rozwiązaniach technologicznych prezentowanych przez wystawców z całego świata. Wśród wielu znanych firm przedstawiających swoje produkty, znalazł się również Wood-Mizer, renomowany producent maszyn i narzędzi do obróbki drewna.

Po zeszłorocznej nieobecności na targach DREMA, spowodowanej pandemią koronawirusa, firma zdecydowała zaprezentować na swoim stoisku gamę produktów Woodworking, czyli maszyn do wtórnej obróbki drewna. Strugarko-frezarki Wood-Mizer zdobyły duże uznanie stolarzy na rynku skandynawskim już w latach dziewięćdziesiątych, a obecnie podbijają pozostałe rynki europejskie i światowe.

 

 

Seria prezentowanych maszyn MP obejmowała – czterostronne strugarko-frezarki MP360 i MP260, multi-strugarkę MP180, oraz nowości strugarko-pilarkę MP220 i piłę stołową MS300. Klienci chętnie przyglądali się pracującym maszynom MP360 oraz MS300. Ta pierwsza maszyna, to zaawansowane narzędzie przeznaczone dla profesjonalnych zakładów obróbki drewna oraz większych zakładów stolarskich, na której można wytwarzać gotowe produkty z drewna, takie jak – deski podłogowe, deski strugane, listwy wykończeniowe, listwy przypodłogowe, panele, ramy przyokienne i wiele innych. MP360 posiada dwie głowice poziome oraz dwie głowice boczne, na których można zamocować noże skrawające lub profilujące HSS o wymiarach i kształtach dobranych do wymogów klienta. Proces obróbki czterostronnej odbywa się w jednym przejściu, co pozwala zwiększyć wydajność pracy. Maksymalna szerokość skrawania przy obróbce 4-stronnej (gdy pracują wszystkie 4 głowice) wynosi 350 mm. Możemy ją zwiększyć do 410 mm demontując dwie głowice boczne i wykorzystując do obróbki dwie głowice poziome (obróbka 2-stronna), lub nawet do 510 mm przy skrawaniu 1-stronnym - gdy pracuje tylko głowica górna. Strugarko-frezarka MP360 wyposażona została w wygodny i czytelny pulpit sterujący, wymienne rolki pędne, stół obróbczy wykonany z żeliwa oraz porty odbioru trocin.

 

 

Nowością w ofercie produktów Woodworking jest strugarko-pilarka MP220, łącząca operacje strugania, frezowania i rozrzynania w jednej maszynie. Ta strugarko-pilarka została zaprojektowana z myślą o niewielkich warsztatach hobbystycznych oraz średniej wielkości zakładach obróbki drewna. Możemy wykorzystać ją do obrzynania tarcicy, rozrzynania pryzm, strugania i frezowania desek, ale co najważniejsze, przy jednym przejściu materiału przez MP220 możemy wytworzyć gotowy produkt nadając mu kształt oraz przycinając go na żądany wymiar. Zastosowana w maszynie piła tarczowa o średnicy 225mm pozwala na rozrzynanie pryzmy o maksymalnej wysokości 80mm. Dla zapewnienia bezpieczeństwa piłę osłania stalowa pokrywa górna, z dwoma portami odbioru trocin. W celu zapewnienia jak najlepszego odprowadzenia wiórów z wnętrza maszyny oraz utrzymania czystości w miejscu pracy, pod żeliwnym stołem roboczym umiejscowiono dodatkowy punkt odbioru trocin.

 

 

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się również pilarka stołowa MS300, która znajdzie zastosowanie w każdym zakładzie stolarskim i przy niemal każdym projekcie konstrukcyjnym z drewna. Ta niewielka gabarytowo maszyna wyposażona została z żeliwny stół obróbczy zapewniający stabilność i precyzję pracy, oraz dwie prowadnice, równoległą i poprzeczną, ułatwiające ustawienie materiału do cięcia. Bezpieczeństwo pracy operatora podczas cięcia gwarantuje osłona nad piłą tarczową typu SUVA. MS300 dostarczana jest wraz z piłą tarczową o średnicy 315 mm, ale istnieje możliwość doboru innych rozmiarów i typów pił z katalogu TOOLS.

 

Tak naprawdę, wszystkie maszyny Woodworking zaprezentowane na targach, stanowią atrakcyjną ofertę dla rzemieślników, zakładów produkcyjnych oraz hobbystów, gdyż oferują szerokie możliwości produkcji gotowych wyrobów z drewna. Odwiedzający mogli przyjrzeć się z bliska jak łatwo i szybko wytwarza się panele łączone na pióro-wpust, oraz listwy przypodłogowe o różnych kształtach. Jako uzupełnienie oferty strugarko-frezarek, Wood-Mizer przedstawił serię noży i głowic skrawających, pił tarczowych oraz urządzeń do odciągu trocin.

 

 

Pomimo mniejszej ilości wystawców na targach i mniejszej powierzchni udostępnionej dla zwiedzających, tegoroczną wystawę DREMA 2021 należy uznać za ciekawą i udaną. Producenci przybyli na targi mieli możliwość zaprezentowania swoich nowości i zademonstrowania najciekawszych rozwiązań technologicznych dla branży. Dla klientów była to doskonała okazja, aby przyjrzeć się z bliska pracy maszyn, porozmawiać ze specjalistami na nurtujące ich tematy, a nawet osobiście złożyć zamówienie na nową maszynę do swojego warsztatu.