Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Porównanie strugarko-frezarek czterostronnych Wood-Mizer

Dodane przez Mareks Lomako, Wood-Mizer

Wood-Mizer posiada w ofercie serię czterostronnych strugarko-frezarek. Artykuł ten ma na celu pomóc w zrozumieniu różnic pomiędzy nimi i ułatwić podjęcie świadomej decyzji zakupowej.

Najbardziej kompaktowa i przystępna strugarko-frezarka czterostronna firmy Wood-Mizer oferowana jest w dwóch wersjach – MP260ECO oraz MP260PRO.

 

Wood-Mizer MP260 Strugarko-Frezarka Czterostronna

 

Model MP260ECO to wersja podstawowa strugarko-frezarki czterostronnej, a MP260PRO to wersja wzbogacona o trzy główne cechy:

 1. Duży wizjer umożliwiający kontrolę wizualną nad procesem cięcia.
 2. Zmienna i wyższa prędkość posuwu od 2 do 12 m/min umożliwiająca zwiększenie wydajności obróbki i uzyskanie lepszej jakości wykończenia szczególnie dla drewna twardego.
 3. Górna głowica skrawająca napędzana jest mocniejszym silnikiem o mocy 4 kW, umożliwiającym głębsze struganie przy wyższych prędkościach posuwu.

 

Dwie większe i bardziej wydajne strugarko-frezarki czterostronne są w stanie obrabiać drewno z większą przepustowością i przy wyższej prędkości – MP360 oraz MP365.

 Wood-Mizer MP360 Strugarko-Frezarka Czterostronna

 

MP360 różni się od MP260 trzema głównymi cechami:

 1. Większe gabaryty obrabianego materiału.
 2. Wyższa dostępna moc, więcej możliwości konfiguracji.
 3. Szybsza i łatwiejsza regulacja.

 

Model MP365 to wyjątkowa konfiguracja strugarko-frezarki składająca się z pięciu głowic napędzanych pięcioma oddzielnymi silnikami. MP365 został zaprojektowany z myślą o rozszerzeniu zakresu strugania o dodatkową obróbkę. Na piątej głowicy istnieje możliwość zamontowania wielu akcesoryjnych narzędzi skrawających. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwy jest dobór narzędzi skrawających pracujących z różnymi prędkościami obrotowymi, np. 3000, 6000, 9000 lub 14000 obr/min. Praca z wyższą prędkością obrotową pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów wykończeniowych po tylko jednorazowym przejściu przez maszynę.

 

Wood-Mizer MP365 Strugarko-Frezarka Czterostronna Pięciogłowicowa

 

Łatwa wymiana noży skrawających

Wszystkie modele strugarko-frezarek marki Wood-Mizer charakteryzują się łatwością wymiany noży na głowicach skrawających. W zależności od liczby noży, zmiana profilu skrawania zajmuje od 10 do 20 minut. Wystarczy otworzyć górną pokrywę, aby uzyskać łatwy dostęp do wszystkich czterech głowic.

 

Wood-Mizer MP260 pokrywa górna

 

 • Model MP365 posiada piąty silnik z uniwersalnym wrzecionem, co w zasadzie oznacza, że jest to pięciogłowicowa strugarko-frezarka czterostronna. Dodatkowy trzpień umiejscowiony został tuż przed wyjściem z maszyny i jest regulowany w zakresie do 270 stopni. Dostęp do dodatkowego wrzeciona ułatwia odrębna pokrywa serwisowa.

 

Wood-Mizer MP365 osłona dodatkowa

 

 • Wszystkie boczne noże skrawające posiadają otwory montażowe, umożliwiające łatwe ułożenie noża zawsze w tym samym miejscu i szybki powrót do operacji skrawania.

Noże skrawające i kliny do strugarko-frezarek Wood-Mizer

 

Wysokość ułożenia noży regulowana jest przy pomocy dystansów i przekładek. Wood-Mizer oferuje szeroki wybór noży strugarskich i frezarskich, wykonanych ze stali HM (z końcówkami węglikowymi) oraz ze stali HSS. Noże ze stali HM zalecane są do pracy z materiałami takimi jak: sklejka, płyta HDF, płyta MDF, oraz innymi materiałami drewnopochodnymi. Noże wykonane ze stali HSS, to noże typowe do obróbki litego drewna miękkiego i twardego. Klienci otrzymują maszynę gotową do pracy zaraz po zmontowaniu. Każda z głowic poziomych wyposażona jest w 2 noże proste, a każda z głowic bocznych wyposażona jest również w dwa noże proste o długości 50 mm. Noże skrawające innego typu lub dowolnego profilu dostępne są u autoryzowanych przedstawicieli firmy Wood-Mizer.

 

Rolki napędowe

Układ rolek napędowych dociska materiał do stołu podawczego i przesuwa go przez maszynę. Nawet jeśli kantówka jest lekko wypaczona, rolki napędowe docisną ją na tyle mocno, że umożliwi to uzyskanie jednorodnego profilu materiału na wyjściu z maszyny. Pierwsze cztery rolki są stalowe i ryflowane, natomiast ostatnia rolka (ostatnie 3 rolki w modelu MP365) pokryte są warstwą poliuretanową, zapobiegającą zniszczeniu powierzchni materiału. Każda stalowa rolka napędowa może zostać opcjonalnie wymieniona na rolkę z powłoką poliuretanową, zwłaszcza gdy procesowi skrawania poddany jest drogi i rzadki gatunek drewna.

 

Rolki napędowe wewnątrz strugarko-frezarki Wood-Mizer MP360

 

Zmienna prędkość posuwu

Zmienna prędkość posuwu uzyskiwana jest poprzez zastosowanie oddzielnego silnika napędowego.

 

Zmienna prędkość posuwu dzięki dodatkowemu silnikowi

 

Napęd oparty na przekładni planetarnej pozwala na wydajne przekazywanie momentu obrotowego na rolki napędowe. W celu ułatwienia czynności serwisowych, przekładnia napędowa została wyposażona w okienko inspekcyjne pokazujące obecny poziom oleju w układzie. Dostępne zakresy prędkości:

 

 • MP260ECO – stała prędkość 5 m/min
 • MP260 – prędkość regulowana 2-12 m/min
 • MP360 – prędkość regulowana 3-15 m/min
 • MP365 – prędkość regulowana 3-15 m/min

 

Silnik zamontowany został w każdym modelu strugarko-frezarki w taki sposób, że w momencie załączenia lub rozpoczęcia skrawania, lekko wychyla się ze swojej pozycji spoczynkowej. Jest to prawidłowe zachowanie i oznacza że silnik jest chroniony przed przypadkowym uszkodzeniem lub nadmiernymi wibracjami.

 

Ustawianie wysokości skrawania

Wysokość skrawania ustawiana jest ręcznie w dogodny sposób przy pomocy korby, która połączona jest z czterema gwintowanymi trzpieniami wprawiającymi w ruch:

 • Górną głowicę skrawającą w strugarko-frezarkach MP360 oraz MP365. W obu modelach zastosowano bardziej zaawansowane trzpienie gwintowane, w porównaniu do modelu MP260.
 • Stół żeliwny z dolną poprzeczną głowicą skrawającą oraz bocznymi głowicami MP260ECO i MP260.

 

Korba regulująca wysokość strugania

 

W modelach MP260ECO oraz MP260, dolna pozioma głowica skrawająca została na stałe przymocowana do żeliwnego stołu. Głębokość skrawania od dołu ustawiana jest poprzez nałożenie płyty regulacyjnej na blat podawczy stołu (regulacja 0-4 mm).

 

Płyty regulacyjne w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260

 

Płyty regulacyjne o różnych grubościach są standardowo dostarczane razem ze strugarko-frezarką i nie sprawiają trudności podczas wymiany. W modelach MP360 i MP365, dolny wał skrawający może być regulowany bez konieczności wyłączania maszyny poprzez dźwignię ustawiającą wysokość stołu podawczego (regulacja 0-8 mm).

 

Szybka zmiana grubości strugania w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

Zarówno na górnym, jak i na dolnym wale skrawającym można zamontować noże proste, oraz/lub noże profilowe. We wszystkich modelach strugarko-frezarek Wood-Mizer stosowane są dystanse i przekładki do regulacji skrawania głowic bocznych.

 

Przekładki i tuleje regulacyjne dla strugarko-frezarek Wood-Mizer

 

Wytrzymała konstrukcja

Materiałami użytymi do produkcji wszystkich strugarko-frezarek Wood-Mizer są stal i żeliwo. Elementy żeliwne dobrze tłumią drgania, są bardzo wytrzymałe, nie powodują przywierania trocin i są odporne na odkształcenia. Proces wytworzenia takiego elementu polega na obrobieniu bryły żeliwnej na maszynie CNC do pożądanych wymiarów, zapewniających idealnie płaskie powierzchnie.

 

Żeliwne stoły podawcze i odbiorcze w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

Zaleca się stosowanie smaru ochronnego na powierzchnie żeliwne, który zabezpiecza przed korozją i zwiększa uślizg podczas posuwu materiału. Części stalowe strugarko-frezarki są wytrzymałe i odporne na korozję. Stal cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem wytrzymałości do wagi.

 • Modele MP260ECO i MP260 mogą zostać opcjonalnie wyposażone w cztery kółka transportowe, ułatwiające przesuwanie maszyny.

 

Kółka transportowe w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260

 

 • Modele MP360 i MP365 mają konstrukcja umożliwiającą podniesienie maszyny i przewiezienie jej wózkiem widłowym.

 

Strugarko-frezarka Wood-Mizer MP360 łatwa w transporcie wózkiem widłowym

 

Głowice skrawające

Standardowa boczna głowica skrawająca (prawa/lewa):

 • W modelach MP260ECO oraz MP260 - średnica 90 mm, wysokość 40 mm

 

Boczna głowica skrawająca w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

 • W modelach MP360 oraz MP365 – średnica 90 mm, wysokość 40 mm
 • W modelu MP365, piąte uniwersalne wrzeciono – średnica wrzeciona 30 mm. Na wrzecionie istnieje możliwość zamontowania dodatkowych narzędzi skrawających.

 

Piąte wrzeciono skrawające w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP365

 

Wymiana noży skrawających została maksymalnie uproszczona i odbywa się przez odkręcenie jednej nakrętki blokującej, umieszczonej na górze głowicy (o średnicy 30 mm). Klienci zazwyczaj zamawiają kilka dodatkowych głowic tnących, aby zaoszczędzić czas potrzebny na zmianę profilu wykończenia materiału. Opcjonalnie, dostępne są również inne wysokości i konfiguracje głowic skrawających (z otworami na 2, 3 lub 4 noże, o wysokościach 40 mm, 100 mm lub 130 mm).

Różne rodzaje głowic skrawających do strugarko-frezarek Wood-Mizer

 

Istnieje możliwość zamontowania noży o różnych długościach do tej samej głowicy bocznej, np. na głowicę tnącą o wysokości 40 mm można zamontować noże: 40 mm lub 50 mm.

Każda głowica skrawająca napędzana jest oddzielnym silnikiem elektrycznym o mocy 3 kW.

Lewa głowica skrawająca jest ruchoma, a jej regulacja odbywa się przy pomocy korby:

 • W modelach MP260ECO i MP260, korba została wyposażona w skalę orientacyjną ułatwiającą regulację
 • W modelach MP360 oraz MP365, standardowym wyposażeniem jest licznik mechaniczny pokazujący dokładną pozycję głowicy

 

Regulacja głowic bocznych w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260

 

Prawa głowica:

 • W modelach MP260ECO i MP260, głowica jest nieruchoma, a jej regulacja odbywa się poprzez przesuwanie prowadnicy na stole podawczym.

 

 Regulacja prawej głowicy skrawającej w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP260

 

 • Modele MP360 i MP365 wyposażone zostały w prowadnicę z dźwignią, dzięki której możemy regulować głębokość strugania bez konieczności wyłączania maszyny.

Dźwignia regulacji prawej głowicy skrawającej w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

Dodatkowa, piąta głowica w modelu MP365 może zostać nachylona maksymalnie pod kątem 270 stopni i ma dostęp do każdej płaszczyzny materiału.

Górny wał skrawający:

 • Wymiary w modelach MP260ECO oraz MP260 – średnica 72 mm, szerokość 410 mm.
 • Wymiary w modelach MP360 oraz MP365 – średnica 88 mm, szerokość 510 mm.

 

 Górna głowica skrawająca w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

Dolny wał skrawający:

 • Wymiary w modelach MP260ECO oraz MP260 – średnica 72 mm, szerokość 300 mm.
 • Wymiary w modelach MP360 oraz MP365 – średnica 72 mm, szerokość 410 mm.

 

Dolna głowica skrawająca w strugarko-frezarce Wood-Mizer MP360

 

 • Na obu wałach skrawających istnieje możliwość zamocowania noży strugarskich lub frezarskich przy pomocy klina lub śrub blokujących.

Wały skrawające są standardowo wyposażone w otwory montażowe na cztery noże, a głowice boczne na dwa.

 

Punkty odbioru trocin

Strugarko-frezarki czterostronne wyposażone są w 4 porty odbioru trocin (w modelu MP365 jest to 5 portów) umiejscowione w pobliżu głowic tnących i ograniczające gromadzenie się odpadów wewnątrz maszyny. Skuteczny układ odciągu trocin zapewni sprawną obróbkę drewna – powstające trociny i zrębki drewna nie będą zalegać wokół głowic i rolek napędowych. Wood-Mizer ma w ofercie szeroki wybór akcesoriów i systemów odciągu trocin – od węży, poprzez mocowania, po układy odciągu.

 

Wood-Mizer MP360 górny punkt odbioru trocin

 

Duże okno podglądu

Pozwala nadzorować proces skrawania od momentu wejścia surowego drewna do chwili wyjścia produktu końcowego.

 • W modelu MP260ECO górna pokrywa nie ma wbudowanego okna podglądu

Przydatne zwłaszcza gdy rozpoczynamy pracę z nowymi nożami skrawającymi. Model MP365 z pięcioma głowicami tnącymi wyposażono w dwa okna podglądu – pierwsze znajduje się nad główną częścią maszyny i drugie przy piątej głowicy, na ściance bocznej.

 

Wood-Mizer MP260 duże okno podglądowe

 

Główny pulpit sterujący

Umożliwia operatorowi włączanie i wyłączanie oddzielnie każdej z głowic tnących i silników napędowych. Możliwość osobnego załączania głowic tylko wtedy gdy jest to konieczne pozwoli na ograniczenie zużycia energii oraz obniżenie kosztów serwisu.

 

Wood-Mizer MP360 pulpit operatora

Na panelu sterowania znajduje się przycisk awaryjny STOP natychmiastowo rozłączający pracę maszyny.

Górna głowica skrawająca napędzana jest oddzielnym silnikiem elektrycznym o mocy 4 kW (3 kW w modelu MP260), a dolna głowica silnikiem 3 kW.

 

Większa wydajność po niewielkich kosztach

Jeśli założony projekt wymaga obróbki materiałów o większych rozmiarach, istnieje możliwość zwiększenia przepustowości maszyny poprzez uruchomienie tylko górnej i dolnej głowicy, bądź jedynie górnej. Strugarko-frezarki Wood Mizer zostały zaprojektowane jako urządzenia nie tylko kompaktowe, ale zarazem bardzo wydajne. Z powodzeniem znajdą zastosowanie w każdym miejscu – od domowego warsztatu aż po duży zakład przerobu drewna.

 

Porównanie parametrów:

 

MP260 ECO

MP260

MP360

MP365

Liczba głowic bocznych

4

4

4

4 + 1 wrzeciono

Struganie 4-stronne

Maks. szerokość

40 - 260 mm

 40 - 260 mm

35 - 350 mm

35 - 350 mm

Maks. wysokość

10 - 100 mm

 10 - 100 mm

10 - 130 mm 

10 - 130 mm

Struganie głowicą górną oraz dolną  

Maks. szerokość

300 mm

300 mm

410 mm

410 mm

Maks. wysokość

10 - 220 mm

10 - 220 mm

10 - 220 mm

10 - 220 mm

Struganie 1-stronne (długość noży na głowicy górnej)

Maks. szerokość

410 mm

410 mm

510 mm

510 mm

Maks. wysokość

10 - 220 mm

10 - 220 mm

10 - 220 mm

10 - 220 mm

Kąt nachylenia

 

 

 

270 stopni

Maks. pobór mocy

12.2 kW

13.2 kW

16.25 kW

19.25 kW

Głowice boczne – moc silnika

3 kW

3 kW

3 kW (4 kW opcja)

3 kW (4 kW opcja)

Wałek boczny w standardzie -średnica

30 mm

30 mm

30 mm

30 mm

Wałek boczny – wysokość  

100 mm

100 mm

130 mm

130 mm

Głowica górna - moc silnika

3 kW

4 kW

5.5 kW

5.5 kW

Głowica górna -średnica

72 mm

72 mm

88 mm

88 mm

Głowica górna – szerokość

410 mm

410 mm

510 mm

510 mm

Głowica dolna – moc silnika

3 kW

3 kW

4 kW

4 kW

Głowica dolna – średnica

72 mm

72 mm

72 mm

72 mm

Głowica dolna – szerokość

300 mm

300 mm

410 mm

410 mm

Piąta głowica – moc silnika

 

 

 

3 kW

Prędkość obrotowa głowicy (obr/min)

6000 (głowica boczna)

6000 (głowica boczna)

6000 (głowica boczna)

6000 (piąta głowica 3000, 6000, 9000, opcja 14000, po zamówieniu dodatkowego wyposażenia, podobnie jak w MF130)

Waga

425 kg

440 kg

700 kg

1000 kg

Prędkość posuwu

5 m/min

2-12 m/min

3-15 m/min

3-15 m/min

Maks. głębokość strugania – głowica górna

8 mm

8 mm

8 mm

8 mm

Maks. głębokość strugania – głowica dolna

4 mm

4 mm

8 mm

8 mm

 

Większe gabaryty obrabianego drewna Wood-Mizer MP360