Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Rozwieraki Wood-Mizer niezastąpione w procesie wydajnej regeneracji pił taśmowych

 

Podczas przecierania drewna, brzeszczoty wykonują ogromną pracę rozrzynając kłodę na cenny materiał budowlany. Aby wytworzyć wysokiej jakości kantówkę lub deski z każdej pojedynczej kłody, należy zadbać o odpowiednią regenerację brzeszczotów, ostrząc i rozwierając ich zęby. Tylko odpowiednio zregenerowany brzeszczot umożliwi cięcie przez długi czas i na wysokim, zadowalającym poziomie.

 

Rozwieranie zębów równie ważne jak ostrzenie

W procesie regeneracji zębów, zarówno ostrzenie, jak i rozwieranie jest tak samo istotne. Podczas cięcia, zęby ulegają stępieniu i odkształceniu, więc wymagają systematycznego ostrzenia w celu przywrócenia ostrej krawędzi zęba i prawidłowego kształtu dolinki. Po drugie, każdy brzeszczot potrzebuje ustawienia rozwarcia zębów, tak aby móc pozyskiwać materiał o wysokiej jakości powierzchni i skutecznie usuwać trociny z przecieranej kłody. O brzeszczocie mówi się, że ma poprawnie rozwarte zęby, kiedy są one precyzyjnie „odgięte” od korpusu w sposób powtarzalny, a więc z zachowaniem właściwych parametrów dla każdego pojedynczego zęba.

Wzór stosowany podczas rozwierania to “lewy/prawy/prosty”, gdzie lewy i prawy ząb otwiera materiał, a prosty usuwa trociny z wnętrza kłody. Zalecane wartości rozwarcia zębów są różne dla różnych typów i profili brzeszczotów. Ważne jest, aby dostosować rozwarcie zębów do rodzaju drewna jakie będzie przecierane. Na przykład, dla drewna twardego zalecane jest mniejsze rozwarcie, a dla miękkiego drewna, większe rozwarcie zębów. Informacje o zalecanych wartościach rozwarcia są umieszczane na każdym opakowaniu brzeszczotów Wood-Mizer i mogą posłużyć jako punkt odniesienia w ustaleniu własnych wartości, przystosowanych do specyficznych zastosowań.

Zbyt małe rozwarcie zębów pozwoli na dobrej jakości cięcie proste, ale zbyt powolne. Jeśli rozwarcie jest zbyt duże, brzeszczot będzie szarpał podczas cięcia, dając w rezultacie nieestetyczną i nierówną powierzchnię. Brzeszczot z niewłaściwie ustawionymi zębami może szybko przegrzewać się, doprowadzając do jego uszkodzenia lub pęknięcia.

Przed rozpoczęciem rozwierania zębów, należy dokładnie przygotować brzeszczot do tego procesu. Najpierw operator powinien usunąć z powierzchni brzeszczotu wszelkie zabrudzenia, takie jak ślady żywicy, oleju, soków drzewnych lub innych substancji. Ponadto, należy pamiętać o usunięciu pozostałości po ostrzeniu, zalegających na krawędzi brzeszczotu (tzw. gratu), stosując ręczne narzędzie – gratownik, lub wykorzystując funkcję automatyczną, dostępną w niektórych modelach ostrzarek Wood-Mizer, np. BMS500/600.

 

Wybór urządzenia do rozwierania

Wood-Mizer oferuje szeroki wybór rozwieraków do pił taśmowych, umożliwiających szybkie, dokładne i powtarzalne rezultaty rozwierania zębów.

BMT100 – Rozwierak ręczny, jednostronny, jest niedrogim, dokładnym i łatwym w użyciu urządzeniem przeznaczonym dla małych zakładów tartacznych. Zaprojektowany został do rozwierania brzeszczotów o szerokości 25-75 mm i obsługiwany jest manualnie – jedną ręką operator dokonuje rozwarcia zębów, a drugą ręką przesuwa piłę w zaciskach. Na rozwieraku BMT100 można ustawiać jeden ząb na cykl, więc należy pamiętać o odwróceniu brzeszczotu w celu rozwarcia zębów na drugiej stronie. Operator musi przestrzegać wcześniej wspomnianego wzoru rozwierania, odginając co trzeci ząb. Przygotowanie pełnego brzeszczotu zajmuje średnio 7-10 minut i pozwala na zachowanie bardzo dużego stopnia dokładności.

 

 

Przed rozpoczęciem procesu rozwierania urządzeniem BMT100, należy:

1. Ustawić brzeszczot w zaciskach na odpowiedniej wysokości – specjaliści Wood-Mizer zalecają ułożenie dna dolinki zęba 1,0-1,5 mm poniżej krawędzi zacisku
2. Ustawić punkt przyłożenia – rekomendowany punkt przyłożenia siły to 1/3 wysokości od wierzchołka zęba
3. Skalibrować przyrząd pomiarowy

Ważne jest również, aby odpowiednio wyregulować pozycję stoperów, zatrzymujących brzeszczot w zaciskach i ustalających punkt przyłożenia rozwarcia. Rozwierak wyposażono w instrument pomiarowy pokazujący wartość rozwarcia, oraz regulowane ramiona podtrzymujące brzeszczot.

BMT150 – Rozwierak ręczny, dwustronny jest kolejnym, przystępnym cenowo urządzeniem, pozwalającym na sprawne i wydajne rozwieranie zębów. BMT150 jest przeznaczony do rozwierania dwustronnego, a więc doskonale radzi sobie z odginaniem pary zębów (lewy/prawy) w jednym cyklu, zwalniając operatora z konieczności odwracania brzeszczotu na druga stronę. Model ten przystosowany jest do pracy z brzeszczotami o szerokości 25-75 mm i podziałką zębów 6-32 mm. Na regenerację jednego brzeszczotu potrzeba około 3-4 minut. Obsługa ręczna wystarcza w zupełności, aby w sprawny sposób za jednym posunięciem dźwigni uruchomić dwa trzpienie odginające zęby i przy kolejnym ruchu dźwignią przesunąć brzeszczot w zacisku. Regulacja wysokości brzeszczotu odbywa się przez wybór odpowiedniej szpilki dystansującej i ewentualne użycie pokrętła do mikro-regulacji. Dla zapewnienia najwyższej precyzji pomiarów stopnia rozwarcia, BMT150 dostarczany jest z dodatkowym ultra precyzyjnym instrumentem pomiarowym (ang. Set Master Gauge), którym warto posługiwać się jako dodatkowe, niezależne narzędzie pomiarowe.

 

 

Kolejnym, niezwykle popularnym modelem rozwieraka Wood-Mizer jest półautomatyczny, dwustronny BMT 200/250, który dostępny jest w dwóch wersjach. W prostszej, manualnej wersji BMT200, napęd i operacja rozwarcia realizowana jest poprzez ręczny obrót korby, a w wersji elektrycznej BMT250, pracę tą wykonuje silnik elektryczny. Właściciel modelu BMT200 może szybko i łatwo rozszerzyć swój ręczny model do wersji elektrycznej zamawiając zestaw części odpowiedni dla BMT250.

Wersja elektryczna BMT250 została wyposażona w jednofazowy silnik o mocy 0,18 kW współpracujący z przekładnią i prostym układem sterującym. W jednym cyklu, maszyna rozwiera dwa zęby, zapewniając oprócz szybkości, wysoką dokładność i powtarzalność. Średni czas potrzebny na rozwarcie zębów to około 2-3 minut. Specjaliści Wood-Mizer kierując się opiniami swoich klientów, zalecają również dobór ostrzarki BMS250 do rozwieraka BMT250, w celu jak najlepszego uzupełnienia zestawu narzędzi do regeneracji brzeszczotów.

Każdy trzpień rozwierający połączony jest z osobnym wskaźnikiem pomiarowym, który należy skalibrować przed uruchomieniem procesu. Na rozwieraku zamontowano zestaw dwóch wskaźników – jeden dla odczytu wartości odgięcia zęba lewego i jeden dla prawego. Warto przypomnieć, że dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie poprawności pomiarów wskaźników zintegrowanych z rozwierakiem przy pomocy niezależnego przyrządu „Set Master Gauge”. Elektryczna wersja rozwieraka BMT250 sterowana jest przez prosty układ zintegrowany z licznikiem zębów, który przerywa proces rozwierania w odpowiednim momencie. Ponadto, panel kontrolny rozwieraka BMT250 zawiera wskaźnik obecności napięcia, włącznik główny, przełącznik trybu pracy automatyczny/ręczny, oraz wyłącznik awaryjny. Model BMT250 współpracuje z brzeszczotami o szerokości 25-75 mm i podziałce 13-32 mm.

 

 

BMT300 – Rozwierak pneumatyczny, jednostronny zaprojektowany został do zastosowań przemysłowych i przeznaczony jest głównie dla dużych przedsiębiorstw tartacznych. Bardzo dobrze współpracuje z profesjonalną ostrzarką BMS500/600, uzupełniając zestaw narzędzi do przemysłowej regeneracji brzeszczotów. Rozwierak BMT300 działa w sposób automatyczny w kilku dostępnych trybach pracy, m.in. w trybie diagnostycznym, sprawdzającym poprawność działania wszystkich układów urządzenia, oraz poprawność rozwarcia zębów brzeszczotu. Jeśli układ diagnostyczny wykryje błędy w rozwarciu zębów, maszyna jest w stanie samodzielnie je naprawić. Rozwierak wykorzystuje dwa źródła zasilania – silnik elektryczny (2x 24V DC) do napędu mechanizmu popychacza, oraz układ sprężonego powietrza (ciśnienie min. 4 bary) do zasilania zacisków, trzpienia rozwierającego i dyszy czyszczącej. Rozwierak BMT300 jest jednostronny, więc odgina zęby tylko po jednej stronie i wymaga od operatora odwrócenia brzeszczotu. Pomimo tego, że rozwierak działa jednostronnie, maszyna wykonuje operację rozginania zębów bardzo szybko (niespełna 3 minuty, jeśli nie wykryje uszkodzeń zębów), oraz bardzo dokładnie, wiernie zachowując tolerancje wprowadzone przez operatora.

Na pulpicie operatora, umieszczono panel LCD zespolony z przyciskami do obsługi urządzenia. Wyświetlacz LCD informuje na bieżąco o wszystkich parametrach procesu rozwierania. Operator może dokonywać zmian ustawień m.in. liczby zębów brzeszczotu, cykli rozwierania, górnego/dolnego limitu rozwierania, rodzaju zastosowanego zacisku, maksymalnej liczby wykrywanych błędów, jednostki pomiaru, lub języka użytkownika. Na wyświetlaczu można również wybrać rodzaj testu diagnostycznego sprawdzającego poprawność działania np. popychacza, zacisków, krzywki, trzpienia, czujników, itd. Użytkownik może również uruchomić tryb kalibracji i tryb inspekcji rozwarcia zębów.

 

 

Wskazówki i rady przydatne w procesie rozwierania zębów

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek operacji regeneracji brzeszczotu, należy odpowiednio przygotować do tego zarówno brzeszczot, jak i maszynę. Oto kilka najważniejszych wskazówek jak rozwierać zęby i jak dbać o sprawność rozwieraka.

1. Rozwieraj zęby brzeszczotu tylko oczyszczonego z żywicy, soków, oleju i innych lepkich substancji. W przeciwnym razie, proces regeneracji nie spełni oczekiwań, a ponadto przyczyni się do szybszego zużycia maszyny.
2. Wyreguluj dokładnie wysokość brzeszczotu w zaciskach – ustaw dno dolinki 1,0-1,5 mm poniżej krawędzi zacisku, ustaw również punkt przyłożenia nacisku – 1/3 wysokości zęba od wierzchołka, oraz skalibruj wskaźnik pomiaru wartości.
3. Pamiętaj o zachowaniu wzoru “lewy/prawy/prosty” przesuwając brzeszczot ręcznie. Jeśli popełnisz błąd, odtworzenie wzoru zajmie dużo czasu i będzie pracochłonne.
4. Sprawdzaj wartości rozwarcia na dodatkowym przyrządzie “Set Master Gauge” i koryguj ustawienia wskaźników zintegrowanych z rozwierakiem.
5. Właściwe wartości rozwarcia są różne i zależą od wielu czynników. Najlepiej zacząć jest od wartości rekomendowanych, które można znaleźć na oryginalnym opakowaniu brzeszczotów, i potraktować je jako punkt odniesienia w poszukiwaniu optymalnych wartości we własnych zastosowaniach.
6. Sprawdzaj stan zacisków brzeszczotu oraz popychacza przesuwającego brzeszczot. Sprawdzaj stan techniczny i wymieniaj ruchome części mechaniczne na czas.
7. Przechowuj urządzenie w suchym i czystym otoczeniu. Usuwaj zabrudzenia, trociny, wióry i inne zanieczyszczenia po zakończonym dniu pracy.
8. “Bezpieczeństwo Najważniejsze” – Zawsze używaj rękawic ochronnych do pracy z narzędziami posiadającymi ostre krawędzie, stosuj okulary ochronne oraz zatyczki do uszu chroniące przed szkodliwym hałasem. Czytaj instrukcję obsługi i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie obsługi i konserwacji maszyn.

Przestrzeganie powyższych zaleceń i wskazówek zagwarantuje długą i bezproblemową pracę maszyn marki Wood-Mizer i przyniesie wysoce satysfakcjonujące efekty regeneracji brzeszczotów.

 

Pobierz ebook

Dowiedz się jak polepszyć pracę brzeszczotów i przedłużyć ich żywotność. Zapisz się do newslettera i pobierz ebooka, w którym omawiamy 10 najważniejszych tematów związanych z brzeszczotami do traków i podajemy linki do praktycznych filmów.

Subscribing indicates your consent to get email updates from Wood-Mizer and acceptance of Wood-Mizer's Privacy Policy terms.

 

***