Profesjonalne ostrzarki Wood-Mizer – Niezbędne narzędzie do regeneracji pił taśmowych
Każdy brzeszczot wymaga odpowiedniej regeneracji, w celu utrzymania wysokiej wydajności i precyzji działania. Podczas przecierania drewna, brzeszczot ulega stępieniu, co oznacza, że cięcie jest niepoprawne i mało wydajne. Jest jednak sposób, aby temu zaradzić – należy naostrzyć brzeszczot przy pomocy specjalistycznej ostrzarki wykorzystującej ściernicę borazonową i olej mineralny. Po naostrzeniu, brzeszczot wymaga jeszcze ustawienia odpowiedniego rozwarcia zębów, które ostatecznie przygotuje go do ponownej pracy.
Operatorzy traków taśmowych są zgodni, że najlepszymi narzędziami tnącymi do drewna są oryginalne brzeszczoty Wood-Mizer, ze względu na wysoką wydajność, długą żywotność i przystępną cenę. Wraz z brzeszczotami marki Wood-Mizer, klienci mają również możliwość wyboru odpowiednich narzędzi i akcesoriów do ich samodzielnej regeneracji, a więc różnych ostrzarek do brzeszczotów, rozwieraków, przyrządów pomiarowych, ściernic borazonowych, oraz mineralnego oleju do ostrzenia.
Jednym z najważniejszych narzędzi do regeneracji brzeszczotów jest ostrzarka, która pomoże w odtworzeniu prawidłowej dolinki zęba i przywróci jego ostrą krawędź. Wood-Mizer ma kilka modeli ostrzarek do brzeszczotów w swojej ofercie – popularny model BMS250 oraz przemysłowe ostrzarki BMS500 i BMS600. Pomimo tego, że różnią się budową i przeznaczeniem, mają kilka cech wspólnych – jako główne narzędzie ostrzące, wykorzystują ściernice borazonowe (CBN), a głowica ostrząca jest fabrycznie zablokowana w najbardziej optymalnym położeniu względem zęba brzeszczotu, gwarantując najlepsze dopasowanie do profilu i zachowanie wysokiej powtarzalności ostrzenia.
Ostrzenie przy zastosowaniu technologii borazonowej (CBN)
Wood-Mizer od dawna zaleca używanie ściernic borazonowych do ostrzenia brzeszczotów jako głównej metody regeneracji, ponieważ ściernice CBN wykorzystują materiał ścierny typu „superabrasive”, czyli borazon. Ziarna borazonowe są niemal tak twarde jak jeden z najtwardszych minerałów znanych na świecie – czyli diament. Ściernice z takim materiałem ściernym radzą sobie dużo lepiej niż te tradycyjne, z zawartością tlenku glinu, lub węglika spiekanego, ponieważ nie wymagają profilowania i nie przypalają ostrzonego materiału. Ściernica borazonowa ma nadany fabrycznie profil, musi zatem zgadzać się z geometrią ostrzonego zęba brzeszczotu. Wood-Mizer ma w ofercie kilkanaście różnych profili zębów brzeszczotów, i do każdego z tych profili należy dobrać odpowiedni profil ściernicy borazonowej. Zlekceważenie tej zasady może doprowadzić do uszkodzenia ściernicy, zniekształcenia profilu zęba, lub w najgorszym przypadku, do uszkodzenia głowicy szlifierskiej w ostrzarce.
Do ostrzenia brzeszczotów ściernicą borazonową, należy obowiązkowo używać odpowiedniego oleju mineralnego, który nie tylko chłodzi, ale też i czyści ściernicę. Wood-Mizer rekomenduje olej mineralny typu ACP1 lub ACP2, w celu zapewnienia skutecznego oczyszczenia struktury ściernicy i efektywnego schłodzenia powierzchni biorących udział w procesie ostrzenia. Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli uzyskać satysfakcjonujące rezultaty ostrzenia i przez długi czas nie będzie wymagać od operatora wymiany ściernicy CBN.
Zwiększona wydajność ostrzenia – Tylko na ostrzarkach Wood-Mizer
Najbardziej popularnym modelem ostrzarki w ofercie Wood-Mizer jest model BMS250. To wysokiej jakości, niezawodna i precyzyjna maszyna, ostrząca brzeszczoty w sposób automatyczny, doskonale sprawdzająca się w każdym zakładzie wykorzystującym maszyny do przecierania drewna. BMS250, w odróżnieniu od prostszej wersji BMS200, otrzymała osłonę chroniącą głowicę ostrzarki, oraz panel sterujący zintegrowany ze skrzynką elektryczną. Do napędu ściernicy szlifierskiej o średnicy 127 mm wykorzystano silnik elektryczny o mocy 0,18 kW (230V), pracujący z prędkością 2700 obr/min. Ostrzenie brzeszczotów o szerokości 25-50 mm przebiega sprawnie i precyzyjnie, m.in. dzięki funkcjom takim jak, automatyczny wyłącznik, zmienna prędkość posuwu, układ czyszczenia brzeszczotu oraz otwory odprowadzające opary na zewnątrz. Zamontowanie brzeszczotu na ostrzarce oraz regulacja głębokości ostrzenia i posuwu popychacza wykonywane są w łatwy i intuicyjny sposób. Dla zapewnienia optymalnych rezultatów ostrzenia, zaleca się ostrzenie brzeszczotu w 2-3 cyklach, co nie powinno zająć więcej niż 4-5 minut.
Kolejne dwie ostrzarki z oferty Wood-Mizer to przemysłowe maszyny BMS500 oraz BMS600. Zostały zaprojektowane z myślą o dużych zakładach przerobu drewna, potrzebujących regenerować brzeszczoty w sposób nieprzerwany. Model BMS600 jest najbardziej zaawansowaną ostrzarką, różniącą się od BMS500 bardziej wydajną pompą olejową, większym zbiornikiem na olej i bardziej rozbudowanym układem aplikacji oleju na ściernicę. Obie maszyny wykorzystują ściernice borazonowe o średnicy 203 mm, które napędzane są trójfazowym silnikiem elektrycznym o mocy 0,75 kW, i pracują z prędkością 4280 obr/min. Standardowym wyposażeniem ostrzarek BMS500 i BMS600 jest automatyczny gradownik oczyszczający krawędzie z tzw. „drutu”, licznik zębów brzeszczotu wraz z automatycznym wyłącznikiem, oraz łatwy w obsłudze panel sterujący. Ostrzenie brzeszczotów o szerokości 25-75 mm i podziałce 13-29 mm, zajmuje około 3-4 minut i odbywa się w pojedynczym cyklu.
O czym należy pamiętać regenerując brzeszczoty – rady i wskazówki
Efektywna regeneracja brzeszczotów, a zwłaszcza proces ostrzenia i obsługi ostrzarki, opiera się na kilku fundamentalnych zasadach, o których należy pamiętać. Najważniejsza z nich mówi, że przed przystąpieniem do regeneracji, czyli ostrzenia lub rozwierania zębów brzeszczotu, należy odpowiednio przygotować brzeszczot i maszynę do regeneracji.
1. Ostrz brzeszczoty oczyszczone z żywicy, trocin, oleju i podobnych zabrudzeń, co przyczyni się do zwiększenia wydajności procesu regeneracji i zminimalizuje czynnik dodatkowego zużycia maszyny.
2. Dostosuj głębokość ostrzenia i ruch popychacza brzeszczotu po każdym cyklu ostrzenia. Zaniechanie tej procedury obniży jakość regeneracji brzeszczotu i skróci jego żywotność.
3. Stosuj ściernice borazonowe z odpowiednim profilem, zgodnym z profilem zęba brzeszczotu. Nie wolno zmieniać fabrycznie ustawionego kąta nachylenia głowicy szlifierskiej. Ściernica borazonowa powinna być regularnie czyszczona przy pomocy pędzelka i rozpuszczalnika, bądź benzyny ekstrakcyjnej.
4. Stosuj olej mineralny klasy ACP-1 lub ACP-2, który wydajnie chłodzi tarczę i brzeszczot, oraz chroni strukturę ścierną tarczy przed zapchaniem. Proces ostrzenia należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a szlifierka powinna być podłączona do odciągu oparów. Unikać wdychania szkodliwej „mgły olejowej” wydzielającej się podczas szlifowania powierzchni.
5. Regularnie kontroluj zaciski brzeszczotu w ostrzarce, sprawdzaj stan popychacza brzeszczotu, czyść dysze olejowe, usuwaj opiłki i zabrudzenia z filtra pompki zanurzonej w oleju, sprawdzaj i wymieniaj na czas jakiekolwiek ruchome, mechaniczne części maszyny.
6. Przechowuj ostrzarkę w suchym i czystym otoczeniu. Usuwaj z niej zabrudzenia, trociny, opiłki metalu, oraz inne nieczystości, które mogą nagromadzić się po dniu pracy.
7. “Bezpieczeństwo Najważniejsze” – Zawsze używaj rękawic ochronnych do pracy z narzędziami o ostrych krawędziach, okularów ochronnych do osłony oczu i zatyczek do uszu chroniących słuch. Czytaj instrukcje użytkownika, które dostarczają niezbędnych informacji o obsłudze i konserwacji maszyn i narzędzi.
Przestrzeganie powyższych zaleceń i wskazówek zagwarantuje długą i bezproblemową pracę maszyn marki Wood-Mizer i przyniesie wysoce satysfakcjonujące efekty regeneracji brzeszczotów.
Pobierz ebook
Dowiedz się jak polepszyć pracę brzeszczotów i przedłużyć ich żywotność. Zapisz się do newslettera i pobierz ebooka, w którym omawiamy 10 najważniejszych tematów związanych z brzeszczotami do traków i podajemy linki do praktycznych filmów.
***