Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Dlaczego brzeszczoty do traków pękają?

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Aby wydłużyć żywotność brzeszczotu, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach warunkujących przedwczesne pękanie brzeszczotu podczas cięcia na traku taśmowym.

Ile godzin pracy wytrzymuje brzeszczot, albo ile kubików drewna może przeciąć, zanim będziemy musieli go naostrzyć, lub wymienić? Odpowiedź na pytanie "Jak długo wytrzyma brzeszczot?" zależy od jego jakości i wielu innych czynników. W tym artykule dowiesz się na co należy zwracać uwagę podczas pracy z brzeszczotem na traku taśmowym, aby zapobiec przedwczesnemu pękaniu i aby zwiększyć jego żywotność.

Producenci brzeszczotów do traków raczej nie podają dokładnej ilości godzin pracy lub ilości kubików drewna, jakie ich brzeszczoty mogą przeciąć. Niestety, zbyt wiele czynników mających wpływ na stan techniczny brzeszczotu znajduje się poza kontrolą producenta. W fabryce Wood-Mizer, przykłada się ogromną uwagę do przebiegu procesu produkcji brzeszczotów, a wysokiej jakości stal używana do produkcji brzeszczotów pochodzi wyłącznie od renomowanych dostawców z Europy. Wood-Mizer wykorzystuje do produkcji wysoce zaawansowane maszyny i oprzyrządowanie, który wytwarza profil zęba, utwardza powierzchnię, jak również ostrzy, rozwiera i zgrzewa brzeszczoty.

 

Poza jakością, na żywotność brzeszczotu mają wpływ następujące czynniki:

• Regeneracja brzeszczotów – czyli w jaki sposób ostrzysz i rozwierasz zęby brzeszczotu.

• Obsługa traka – czyli na jakiej maszynie pracujesz, jakie są jej ustawienia i czy poprawnie instalujesz brzeszczot na traku.

• Drewno – czyli w jakim stanie są kłody. Czy są wolne od zabrudzeń i gwoździ? Czy stosujesz korowarkę do ochrony brzeszczotu?

• Prędkość posuwu – zwracaj uwagę na moment wejścia brzeszczotu w drewno.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym przypadkom przedwczesnego pękania brzeszczotów.


Przyczyna 1. Brzeszczot pracuje zbyt długo
Pracując na traku taśmowym, należy pamiętać, że średnio po każdej 1,5 godzinie pracy należy go poddać regeneracji, lub wymienić na nowy. W przypadku gdy tniemy drewno bardzo zabrudzone ten czas może być krótszy.

 

 

Przyczyna 2. Zużyte rolki prowadnika
Rolki prowadnika brzeszczotu zapewniają prawidłową pozycję brzeszczotu względem łoża traka i stabilizują jego pracę wewnątrz kłody. Zapewniają również prawidłowe napięcie brzeszczotu. Zawsze należy kontrolować stan powierzchni rolek i ich kształt, zwracać uwagę na ślady zużycia w postaci zmiany kształtu (stożek) lub zatarcia łożysk (płaska powierzchnia). Należy również sprawdzać stan kołnierza rolki. Zużyte rolki mają wpływ na nadmierne wibracje brzeszczotu oraz niestabilne prowadzenie brzeszczotu, co w konsekwencji prowadzi do jego zerwania. Zużyte rolki należy bezzwłocznie wymienić.

 

Przyczyna 3. Zużyte paski prowadzące brzeszczot
Zaleca się używanie oryginalnych pasków Wood-Mizer. Paski te zostały opracowane z myślą o zapewnieniu brzeszczotom płynnej i bezproblemowej pracy na kole pasowym. Kondycja pasków wpływa bezpośrednio na żywotność brzeszczotu, zapewnia prawidłowe ich prowadzenie, nie pozwalając na bezpośredni kontakt z krawędzią koła prowadzącego. Aby przedłużyć żywotność pasków zaleca się regularną zamianę pomiędzy kołem biernym, a czynnym.

 

 

Przyczyna 4. Niewłaściwe ustawienie rolek prowadzących brzeszczot
Ustawienie rolek powinno być regularnie sprawdzane i w razie potrzeby korygowane. Do kontroli ustawienia rolek używamy aluminiowej listwy z uchwytem mocującym, będącej na wyposażeniu każdej maszyny. Należy pamiętać o prawidłowym nacisku rolek prowadzących na brzeszczot (średnio 6mm w zależności od typu maszyny), i właściwej odległości kołnierza rolki od tylnej krawędzi brzeszczotu (średnio 3-4 mm). Dowiedz się więcej o ustawieniach rolek prowadnika w artykule - "Jak regulować rolki prowadnika brzeszczotu"

 

 

Przyczyna 5. Niewłaściwe ułożenie brzeszczotu na kole prowadzącym
Regulacja koła prowadzącego jest nieskomplikowana i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, a jej dokładny opis znajduje się w instrukcji obsługi. O wiele bardziej złożoną czynnością serwisową jest regulacja koła prowadzącego po stronie napędowej. Należy pamiętać, że po dokonaniu prawidłowej regulacji obu kół prowadzących, wysunięcie brzeszczotu na obu kołach powinno być takie samo (średnio 3-4 mm pomiędzy dolinką brzeszczotu a krawędzią koła prowadzącego). W przypadku problemów z regulacją kół prowadzących, należy skontaktować się z działem pomocy technicznej Wood-Mizer.

 

Przyczyna 6. Brzeszczot jest niedostatecznie ostry
Jak rozpoznać kiedy brzeszczot wymaga ostrzenia? Stępiony brzeszczot powoduje spadek wartości naciągu podczas pracy i przedwczesne falowanie brzeszczotu. Należy pamiętać, że zwiększenie naciągu pomoże tylko na chwilę. Aby brzeszczot był zawsze prawidłowo naostrzony, należy regularnie sprawdzać stan ściernicy borazonowej, wymieniać olej w ostrzarce na świeży, w razie zabrudzenia ściernicy przeczyścić ją detergentem. Używanie tępego brzeszczotu przez dłuższy czas doprowadzi do jego zerwania. Aby wydłużyć czas pracy brzeszczotu należy korzystać z korowarki, która usuwa większe zabrudzenia, kamienie i piach przez co brzeszczot nie ma kontaktu z tymi materiałami co w konsekwencji wydłuża jego czas pracy.

Dlaczego brzeszczot ulega stępieniu?
Brzeszczot używany jest bez przerwy dłużej niż 1,5 godziny.

Przecierane kłody są zabrudzone lub są pokryte grubą warstwą kory. Czasami wystarczy, żeby brzeszczot zagłębił się w kłodę na 15-20 cm i od razu widać że wymaga ponownego ostrzenia. Przy przecieraniu zabrudzonych kłód, najpierw należy oczyścić warstwę kory z kamyków, błota, trawy, oraz innych podobnych zabrudzeń, a w najlepszym przypadku wykorzystać korowarkę, dostępną w większości modeli traków Wood-Mizer. Korowarka, to urządzenie z niewielką piłą tarczową, która usuwa wąski fragment kory, robiąc szczelinę na pracę brzeszczotu w drewnie.

Brzeszczot może również napotkać na metalowe elementy znajdujące się w drewnie, np. gwoździe, pociski z czasów wojny, itp. Jeśli brzeszczot wejdzie w kontakt z takim elementem, należy go zdjąć z traka, przekazać do ostrzenia i rozwierania, a następnie dokonać regulacji rolek prowadnika.

 

 

Przyczyna 7. Zbyt duża prędkość posuwu brzeszczotu
Jeśli wszystkie powyższe warunki pracy brzeszczotu zostały spełnione, zwróć uwagę na prawidłową technikę cięcia. Czasami operator rozpoczyna proces cięcia z dużą prędkością posuwu, co powoduje duże naprężenia w brzeszczocie. W rezultacie dochodzi do przeciążenia brzeszczotu i zafalowania materiału na początku kłody. Tego typu zjawisko można zaobserwować na kołnierzach rolek prowadzących, na których widać mocne ślady współpracy z tylną krawędzią brzeszczotu. Wytarcie tylnej krawędzi brzeszczotu powoduje wczesne pękanie brzeszczotu od tyłu.

Nie bez znaczenia pozostaje moment wejścia brzeszczotu w drewno. Ważne jest, aby operator rozpoczął cięcie z wyczuciem, a dopiero później zwiększał prędkość posuwu brzeszczotu w drewnie. Prędkość posuwu będzie również zależała od gatunku przecieranego drewna.

Brzeszczot będzie również pracował z nadmiernym obciążeniem, jeśli profil i rozwarcie zębów nie pasują do rodzaju przecieranego drewna.

 

 

Przyczyna 8. Błędy podczas ostrzenia i rozwierania brzeszczotu
Błędy popełniane podczas regeneracji brzeszczotów mogą również mieć wpływ na ich przedwczesne pękanie.

Obecnie, do ostrzenia brzeszczotów wykorzystuje się ściernice borazonowe, o ściśle określonym profilu ostrzenia, odpowiadającym profilowi ostrzonego brzeszczotu. Stosowanie się do powyższego ogranicza do minimum błąd ludzki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł „Jak poprawnie ostrzyć brzeszczoty i jaką ostrzarkę Wood-Mizer najlepiej wybrać”. Wszystkie ostrzarki znajdujące się w ofercie Wood-Mizer zapewniają wysoką jakość ostrzenia i powtarzalność wykonywanych operacji.

Regeneracja brzeszczotu ma na celu naostrzenie krawędzi tnącej brzeszczotu i usunięcie licznych mikropęknięć powstałych w procesie cięcia. Podczas pracy brzeszczotu, te mikropęknięcia muszą być usunięte poprzez ostrzenie, w przeciwnym razie doprowadzą do pęknięcia brzeszczotu.

Specjaliści Wood-Mizer rekomendują usuwanie warstwy o głębokości 0.10-0.15 mm w jednym cyklu ostrzenia.

Jeśli brzeszczot był eksploatowany w trudnych warunkach (zabrudzona lub zmrożona kłoda), głębokość ostrzenia powinna być większa, lub cykl należy powtórzyć 2-3 krotnie, tak aby całkowicie usunąć mikropęknięcia powstałe w procesie cięcia. Należy kontrolować siłę nacisku ściernicy borazonowej i jakość obmywania ściernicy olejem mineralnym, aby unikać przypalenia zęba.

Jeśli zęby brzeszczotu ulegają przypaleniu podczas ostrzenia, ich krawędź staje się w tym miejscu krucha. Pojawiają się wówczas mikrouszkodzenia struktury, która w rezultacie doprowadzają do pęknięcia brzeszczotu.

 

 

Dlaczego brzeszczot ulega przypaleniu?

• Zbyt duży nacisk ściernicy szlifierskiej na brzeszczot podczas ostrzenia.

• Użycie ściernicy borazonowej o niewłaściwym profilu. W tym przypadku, pewna część profilu zęba nie zostanie odpowiednio naostrzona, a inna część zostanie naostrzona zbyt intensywnie. Zbyt intensywnie wyszlifowana powierzchnia ulega przypaleniu.

Ostrzarki Wood-Mizer posiadają odpowiednie regulacje pozwalające na prawidłowe ustawienie brzeszczotu względem ściernicy borazonowej. Do każdej zakupionej ostrzarki lub rozwieraka produkcji WM, oferowane jest bezpłatne szkolenie z obsługi.

Po naostrzeniu, sprawdź jakość wykonanej operacji. Jeśli brzeszczot został poprawnie naostrzony to:

• cały profil jest wyostrzony,
• wszystkie zęby mają taką samą wysokość,
• brak śladów przypalenia,
• „grat” po ostrzeniu został usunięty,

Tutaj możesz przeczytać więcej „Jak rozwierać zęby brzeszczotów i jak wybrać najbardziej optymalne narzędzie do rozwierania brzeszczotów”.

 

 

6 najczęściej popełnianych błędów podczas ostrzenia i rozwierania brzeszczotów

1. Nie zastosowanie odpowiedniego profilu ściernicy borazonowej do ostrzonego brzeszczotu. Zmiana geometrii powoduje duże zużycie brzeszczotu i przedwczesne zużycie ściernicy.

2. Nie-osiowe ustawienie docisku ostrzarki w stosunku do osi ściernicy. Nierówna wysokość zębów powoduje falowanie brzeszczotu.

3. Zabrudzona ściernica borazonowa. Przypalanie brzeszczotu, przedwczesne zużycie, falowanie.

4. Zużyta ściernica borazonowa. Proces ostrzenia jest mało wydajny i nie usuwa całości mikropęknięć.

5. Nierówne rozwarcie zębów. Występuje różnica pomiędzy lewą i prawą stroną. Powoduje to falowanie w materiale.

6. Punkt przegięcia zęba jest ustawiony zbyt wysoko. Powoduje to złą jakość cięcia, falowanie w materiale, przedwczesne pękanie. Występują duże drgania podczas cięcia. Poprawny punkt przyłożenia trzpienia rozwierającego to 1/3 wysokości od wierzchołka zęba.

Przeczytaj więcej tutaj - "Jak zwiększyć żywotność brzeszczotu"

 

 

Porada: Stosuj brzeszczoty dobrej jakości – to się naprawdę opłaca
Mówi się, że 90% sukcesu podczas cięcia to zasługa brzeszczotu. Niestety, jest to produkt ulegający zużyciu – jego szerokość stopniowo maleje i brzeszczot w rezultacie pęka, nawet przy prawidłowo przeprowadzonej regeneracji. Wielu klientów próbuje redukować koszty eksploatacji traka i decyduje się na kupno tańszych brzeszczotów, niestety narażając się na niską jakość cięcia.

Należy sobie uświadomić, że nawet jeśli cena brzeszczotu jest wyższa, to nie oznacza to, że koszt jego użytkowania w przeliczeniu na ilość przetartego drewna też będzie wysoki. Wręcz przeciwnie, stosowanie brzeszczotów o wysokiej jakości zagwarantuje klientowi przetarcie większej ilości materiału, co w rezultacie okaże się bardziej ekonomiczne. Ilość przetartego materiału w stosunku do ceny zakupu dobrego brzeszczotu będzie zdecydowanie większa.

Gdzieś pomiędzy drogimi brzeszczotami przeznaczonymi do cięcia wymagającego drewna i najtańszymi brzeszczotami, których zaletą jest tylko niska cena, znajduje się złoty środek – brzeszczoty dobrej jakości, po przystępnej cenie, które stanowią najbardziej optymalny wybór.

 

 

Jak wybrać odpowiedni brzeszczot
Wood-Mizer jest jednym z niewielu producentów traków taśmowych, którzy również wytwarzają swoje brzeszczoty. Wood-Mizer opracował uniwersalny profil zęba 10/30, który wyznacza standard, jest punktem odniesienia dla wielu tartaczników i nazywany jest często "profilem Wood-Mizer”.

Obecnie, Wood-Mizer oferuje kilka rodzajów brzeszczotów, różniących się głównie gatunkiem stali użytej do produkcji. Klienci mają do wyboru szereg kombinacji opartych na różnym profilu zęba, grubości lub długości brzeszczotów. Oferta brzeszczotów obejmuje w sumie ponad 100 kombinacji, które w zupełności wystarczą, aby dobrać brzeszczot pod względem optymalnej ceny, bądź jakości. Przeczytaj więcej tutaj - "Jak wybrać typ brzeszczotu."

Nowoczesna fabryka Wood-Mizer zlokalizowana w centrum Europy produkuje rocznie setki tysięcy brzeszczotów w różnej formie, a proces produkcyjny nadzorowany jest według najnowszych standardów ISO 9001: 2015.

Ważne! Wood-Mizer oferuje również brzeszczoty o niestandardowej długości, zamawiane indywidualnie przez klienta.

Wood-Mizer życzy udanej realizacji prac tartacznych i sporych oszczędności podczas cięcia!

Zapisz się do e-newsletter’a Wood-Mizer i pobierz bezpłatny eBook "Jak zwiększyć wydajność brzeszczotów”.