Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Trak przemysłowy Wood-Mizer WB2000 w nowoczesnym przedsiębiorstwie tartacznym

Dodane przez Marcin Kozłowski, PR Specialist

 

W siedzibie firmy "AiM Trak Michał Nowakowski", w miejscowości Gwizdały w województwie mazowieckim, dnia 18 czerwca 2022 r. odbyła się prezentacja jednej z najmocniejszych i najbardziej wydajnych maszyn Wood-Mizer - traka przemysłowego WB2000 w połączeniu z rampą załadowczą i stołem sortującym. Prezentację poprowadził menedżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych Adam Kubiak we współpracy z pracownikami firmy pana Nowakowskiego. Dziękujemy gospodarzom za pomoc i zaangażowanie w realizację tego projektu!   

 

Linie produkcyjne Wood-Mizer do wysoko wydajnej obróbki drewna cieszą się coraz większą popularnością w zakładach tartacznych w kraju i na świecie. Od 2015 roku już blisko 100 zakładów tartacznych zaufało maszynie WB2000, która pozwala swoim właścicielom na znaczny wzrost wydajności produkcji i szybszy rozwój przedsiębiorstwa. Optymalnie zaprojektowane przez inżynierów Wood-Mizer, oparte na solidnych i mocnych trakach przemysłowych linie tartaczne, są w stanie podnieść produktywność zakładu czasami nawet kilkukrotnie. Rozwiązania techniczne dobrane indywidualnie do potrzeb danego zakładu pozwalają na automatyzację procesów obróbki i ograniczenie zaangażowania pracowników fizycznych. Dzięki maksymalizacji uzysku drewna z każdej kłody linie tartaczne produkują ograniczoną ilość odpadów, a przy tym nie pochłaniają dużej ilości energii podczas działania. 

Trak przemysłowy Wood-Mizer WB2000 to maszyna łącząca w sobie zalety technologii wąskotaśmowej i szerokotaśmowej. Przedsiębiorcy cenią go przede wszystkim za precyzyjnie działającą głowicę tnącą, dogodną obsługę dzięki panelowi dotykowemu, joystickom i kamerom oraz masywną konstrukcję łoża z wydajnym układem hydrauliki. Trak WB2000 może działać jako niezależna maszyna tartaczna lub jako urządzenie będące częścią linii produkcyjnej, którą można konfigurować w szerokim zakresie.  

 

Głowica i brzeszczoty w traku WB2000

Trak WB2000 został zaprojektowany do pracy z brzeszczotami o szerokości 50 mm, 75 mm lub 100 mm, które zakładane są na żeliwne koła o średnicy 800 mm. Aby poprawnie skonfigurować traka, tzn. dobrać odpowiednie koła i bloczki prowadzące brzeszczot, klient musi przed złożeniem zamówienia zaznaczyć, na jakich brzeszczotach będzie pracował. Jeśli klient zdecyduje się na brzeszczoty o szerokości 50 mm lub 75 mm, będzie mógł regenerować je na urządzeniach Wood-Mizer, np. na ostrzarce BMS600 oraz rozwieraku BMT300. 

- Brzeszczoty o szerokości 100 mm wymagają zastosowania bardziej skomplikowanego procesu regeneracji, a operator musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. Większość maszyn WB2000, na jakie decydują się klienci to traki współpracujące z brzeszczotami o szerokości 75 mm - zaznacza Adam Kubiak.

Na każdym kole brzeszczotu zamontowano filc nawilżany olejem i skrobak do zwilżania i oczyszczania powierzchni koła, a w tylnej części obudowy umieszczono dozownik oleju. Proces nawilżania kół można kontrolować poprzez niewielkie okienka inspekcyjne. Zalecana dawka to 2-3 kropli oleju na 5 sekund działania kół.

 

 

Trak WB2000 został standardowo wyposażony w układ LubeMizer do czyszczenia i chłodzenia brzeszczotu. To bardzo wydajny mechanizm dozujący chłodziwo pod ciśnieniem poprzez dysze umieszczone pod i nad brzeszczotem. Natrysk detergentu może odbywać się w trybie ciągłym lub pulsacyjnym (przydatnym szczególnie gdy użytkownik przeciera twarde gatunki drewna). Głowica może być opcjonalnie wyposażona w korowarkę, zwiększającą żywotność brzeszczotu. Węgliki spiekane nalutowane na tarczę piły korowarki mają szerokość 5 mm i robią niewielkie nacięcie w kłodzie, umożliwiając brzeszczotowi wejście w czysty materiał. W firmie pana Nowakowskiego, trak WB2000 nie ma na wyposażeniu korowarki, gdyż do tego celu używana jest oddzielna maszyna do korowania całych kłód. Opcjonalnym wyposażeniem jest też wskaźnik laserowy, pokazujący aktualną pozycję brzeszczotu w drewnie, co znacznie usprawnia wizualną kontrolę procesu cięcia. 

Z tyłu obudowy znajduje się ręczna pompka oleju do naciągu brzeszczotu, współpracująca ze zbiornikiem oleju, którego rolą jest utrzymywanie naciągu na właściwym poziomie. Zbiornik (akumulator) oleju pełni funkcję regulującą naciąg brzeszczotu, gdy ten wchodzi podczas cięcia w twardszą strukturę albo natrafia na jakiś sęk. W takim momencie brzeszczot pracuje pod większym obciążeniem i chwilowo się luzuje, a silnik pobiera więcej prądu. Zastosowanie akumulatora z olejem sprawia, że proces cięcia jest stabilny i dokładny cały czas, bez względu na strukturę kłody. Trak WB2000 może być opcjonalnie wyposażony w elektryczną pompkę oleju, załączaną z panelu operatora. O wybór układu naciągu brzeszczotu (pompa manualna, bądź elektryczna) klient również jest proszony przed złożeniem zamówienia. 

Poprawną wartość naciągu brzeszczotu wskazuje naklejka umieszczona tuż przy pompie naciągu. Dla brzeszczotów 3’’ i 4 ‘’ zaleca się nie przekraczać wartości naciągu, które umieszczone są na naklejce informacyjnej. 

- Odradzamy przekraczanie zalecanych wartości naciągu, gdyż skraca to żywotność brzeszczotu, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia głowicy. Jeśli brzeszczot nie tnie prosto, należy dokonać regulacji kół lub wymienić go na nowy - mówi Adam Kubiak.

 

 

Silnik główny i mechanizm posuwu głowicy

Po lewej stronie głowicy zamontowano silnik główny elektryczny, który w wersji standardowej ma moc 30 kW, a w wersji mocniejszej 37,5 kW. Mimo że wersja mocniejsza jest opcjonalna, cieszy się ona największą popularnością wśród klientów. Silnik główny może być wyposażony w falownik (altivar), który kontroluje prędkość liniową brzeszczotu (18-32 m/s), co znacznie usprawnia proces przecierania drewna, zwłaszcza, gdy operator przeciera drewno zarówno miękkie, jak i twarde. 

Trak WB2000 bez falownika kontrolującego prędkość liniową brzeszczotu może pracować z dwiema prędkościami – 22 m/s dla drewna twardego lub 26 m/s dla miękkiego. Zmiana z jednej prędkości na drugą dokonywana jest mechanicznie, poprzez założenie odpowiedniego zestawu rolek i pasków. Należy pamiętać o podaniu informacji o wyborze rodzaju regulacji prędkości liniowej brzeszczotu (manualna, bądź z falownikiem) podczas składania zamówienia, ponieważ dodanie falownika możliwe jest tylko na etapie produkcji maszyny. 

Do posuwu głowicy w poziomie zastosowano przekładnię walcowo-stożkową marki NORD o wysokiej sprawności (97-98%), co w praktyce oznacza niższe zapotrzebowanie reduktora na moc (moc silnika 2,2 kW). 

- Kontrolę nad układem sprawuje program podobny do oprogramowania stosowanego w windach. Gdy chcemy ustawić głowicę na pewnej wysokości, jest ona poruszana i zatrzymywana przez falownik kontrolowany przez sterownik PLC, a w momencie, gdy głowica jest już na właściwej wysokości, włączany jest hamulec. Rolą hamulca jest w tym przypadku wyłącznie utrzymanie głowicy w danym położeniu, a nie jej hamowanie. Rozwiązanie takie ogranicza wydzielanie ciepła i znacznie wydłuża trwałość całego układu – zapewnia specjalista. 

Reduktory do posuwu głowicy w pionie znajdują się po obu stronach ramy i współpracują z łańcuchami. Dzięki temu mechanizmowi, szeroka i ciężka głowica sprawnie i stabilnie porusza się podczas cięcia materiału. Maksymalna prędkość cięcia wynosi 60m/min, a prędkość cofania głowicy to nawet 100 m/min. Pracą posuwu głowicy steruje kontroler PLC, który na bieżąco analizuje jej położenie i w momencie, gdy głowica zbliża się do zderzaków tylnych, wyhamowuje jej ruch. 

Trak WB2000 standardowo wyposażony jest w dwie kamery do kontroli procesu cięcia – są one umieszczone na głowicy, tuż przy silniku głównym. Pierwsza kamera używana jest do podglądu brzeszczotu podczas cięcia, a druga do obserwacji ruchu głowicy wstecz. Obraz przekazywany jest do kabiny operatora na monitor, do którego można opcjonalnie podłączyć kolejne dwie kamery (rejestrator przygotowany jest na podłączenie łącznie 4 kamer).

 

 

Łoże i funkcje hydrauliczne

Rama traka to ciężka i solidna konstrukcja oparta na dwóch ceownikach (o szerokości 400 mm) biegnących wzdłuż łoża. Rama ma budowę modułową, więc umożliwia elastyczną konfigurację łoża. Funkcje hydrauliki i wyposażenie łoża są podobne do innych traków Wood-Mizer – jest tu docisk na podwójnym pręcie, oporki boczne, dwa obracaki łańcuchowe i trzy rolki pędne, którymi można sterować niezależnie. Do napędu hydrauliki wykorzystano pompę 7,5 kW (o przepływie 27 l/min), lecz opcjonalnie można zastosować pompę 11 kW (o przepływie 50 l/min). 

- Większość traków WB2000 zamawianych jest ze standardową pompą hydrauliczną, ponieważ zbyt szybka hydraulika nie jest wygodna w obsłudze - operator musi bardzo uważnie kontrolować szybko działające funkcje łoża - stwierdza Adam Kubiak. 

Dla klientów chcących przecierać dłuższe kłody, rekomendowane jest wyposażenie traka w dociski dwukierunkowe (hold-down clamps), przyciskające kłody do łoża ze zwiększoną siłą. 

Trak WB2000 w firmie pana Nowakowskiego wyposażony został w przenośnik taśmowy o regulowanym kącie, umożliwiający transport ściętego materiału na moduł odbioru (tutaj to stół sortujący). Przed przenośnikiem zamontowana jest rolka amortyzująca, która amortyzuje odbiór upadającej deski. Opcjonalnie, trak WB2000 może być wyposażony w tzw. przenośnik podążający, który nie jest zintegrowany bezpośrednio z ramą traka, lecz stanowi samodzielną konstrukcję. 

- Przenośnik podążający, jak nazwa wskazuje, unosi się i „podąża” za piłą, a jego kąt jest odwrotny niż w przenośniku standardowym. To urządzenie jest szczególnie przydatne w przypadku przecierania kłód o dużych średnicach. Ciężkie i twarde deski mają wówczas tendencję do łamania się podczas upadku (np. deski dębu) - tłumaczy Adam Kubiak.
Jednym z ważniejszych elementów składowych linii produkcyjnej opartej na traku WB2000 jest rampa załadowcza, która pozwala na sprawny załadunek materiału na łoże. Standardowo dostępne są rampy załadowcze Wood-Mizer o długościach 3,6 m oraz 6 m. Wyposażone są w 2 lub 3 łańcuchy prowadzące. Na życzenie klienta rampa załadowcza może być skonfigurowana w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała wymaganiom danego przedsiębiorstwa.

 

 

- Dla niektórych klientów budujemy konfigurację dwóch ramp ustawionych jedna za drugą. Krótszą rampę umieszczamy wewnątrz hali produkcyjnej, a dłuższą na zewnątrz. Na rampie zewnętrznej gromadzi się zapas kłód wystarczający na dzień pracy, a na wewnętrznej trzyma się 2-3 kłody gotowe do natychmiastowego załadunku. Można w ten sposób ograniczyć otwieranie i zamykanie hali w zimowe dni i zaoszczędzić trochę ciepła - wyjaśnia Adam Kubiak. 

Najnowszą wersją rampy jest wersja Heavy-Duty, czyli rampa o wzmocnionej konstrukcji, przygotowana do cięższych warunków pracy. Rampa HD została wyposażona w łańcuchy transportowe na ramionach załadunkowych, co pomaga w płynniejszym przekazaniu kłody z rampy na łoże traka. 

Tuż za trakiem znajduje się stół sortujący o budowie modułowej, pozwalający na automatyzację odbioru materiału i przekierowanie go do dalszej obróbki. Pojedyncze moduły o długości 3 m można łączyć w klastry o maksymalnej długości 9 m (3 szt.). Klastry można powielać, co pozwala na budowanie tzw. kieszeni sortowniczych. 

- W przedsiębiorstwie pana Nowakowskiego jest stół sortowniczy w wersji elektrycznej, z łańcuchami poprzecznymi wyposażonymi w zabieraki. Opcjonalnie stół możemy wyposażyć w łańcuchy chowane w zarys stołu, które będą uruchamiane pneumatycznie lub hydraulicznie. Rozwiązanie to jest zalecane, gdy materiał odbierany jest z dwóch traków ustawionych równolegle - wyjaśnia Adam Kubiak.

Linia produkcyjna może zostać rozszerzona o kolejne elementy, np. po lewej i po prawej stronie stołu  można zainstalować zsuwnie, kieszenie odbiorcze, obrzynarki desek lub wielopiły. Ponadto, można zainstalować przenośnik do odbioru zrzynków lub kantówek, który przeniesie je w dowolne miejsce – np. zrzynki na rębak, a kantówkę do wielopiły. 

 

 

Obsługa traka WB2000

Standardowe stanowisko operatora dla traka WB2000 usytuowane jest na podwyższeniu, co pozwala na swobodną kontrolę wizualną procesu cięcia (opcjonalnie może to być również klimatyzowana kabina). W firmie AiM Trak Nowakowski, miejsce pracy operatora znajduje się w specjalnie przygotowanej kabinie, wykonanej przez pracowników firmy. 

Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą dwóch joysticków i 12-calowego wyświetlacza dotykowego. Na ekranie wyświetlają się informacje o parametrach cięcia oraz przyciski ustawień, a za pomocą joysticków operator może w sposób intuicyjny sterować funkcjami maszyny. Tuż obok wyświetlacza dotykowego umieszczony został ekran z obrazem z kamer. W obecnej konfiguracji traka, operator ma wgląd na aktualną pozycję piły, widok na to, co dzieje się za trakiem, widok na stół sortujący oraz widok na maszt traka i ramę.  

Dotykowy ekran operatora działa w trybie HEAD (obsługa funkcji głowicy) oraz BED (obsługa funkcji łoża). Po przełączeniu na obsługę głowicy na wyświetlaczu widzimy m.in. takie informacje jak: wysokość głowicy, pozycja posuwu, prędkość posuwu, czy aktualne obciążenie silnika głównego. Operator może obsługiwać głowicę w trybie REF, STACK oraz CRUISE, przy czym najczęściej wykorzystywane są dwa pierwsze. 

W trybie REF punktem odniesienia jest początkowa pozycja głowicy - jest on przydatny, gdy chcemy wykonać pierwsze cięcie na jednej stronie kłody, obrócić ją, znowu wykonać cięcie itd. Tryb STACK używany jest gdy punktem odniesienia jest łoże traka – a więc wtedy, gdy po dokonaniu pierwszego cięcia i ustaleniu grubości desek przecieramy kłodę do końca. W trybie STACK możemy skorzystać z gotowych programów, np. programu wytworzenia 9 desek o grubości 30 mm i jednej kantówki o grubości 165 mm. Istnieje możliwość ułożenia własnego programu cięcia i zmiany parametrów podczas pracy, jeśli to konieczne. Operator może też skorzystać z automatycznych trybów cięcia, w których, po załadowaniu kłody i wypozycjonowaniu głowicy, oznacza się początek i koniec kłody, a program sam automatycznie wykonuje cięcie (pod nadzorem operatora). Do dyspozycji jest również tryb automatycznego posuwu CRUISE, w którym operator ustala prędkość posuwu i moc przekazywaną na brzeszczot, a głowica tnie kłody z tymi parametrami, nawet po wejściu w twardszy materiał.

Obsługa hydrauliki łoża odbywa się po przełączeniu ekranu dotykowego w tryb BED - możemy tu sterować np. tzw. zaworem proporcjonalnym, odpowiadającym za prędkość działania hydrauliki. W tym trybie obsługi na 12 calowym ekranie wyświetlają się przyciski dotyczące określonych funkcji łoża, np. obracaków, zacisku centralnego, rolek poziomujących itp., wraz z danymi o przepływach. Możemy ustawić wielkość przepływu (procentowo), ograniczając szybkość działania danej funkcji (np. gdy mamy ostatnią deskę i chcemy precyzyjnie jeszcze coś wyciąć). 

 

 

Tartaczne linie produkcyjne projektowane przez specjalistów Wood-Mizer to nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie technologiczne dla przedsiębiorstw chcących zwiększyć wydajność i zautomatyzować proces produkcji. Duża elastyczność konfiguracji linii tartacznej umożliwia dokładne jej dopasowanie do wymagań i oczekiwań przedsiębiorstwa, a światowej klasy serwis i wsparcie techniczne zapewnią bezproblemową obsługę maszyn przez wiele lat. 

Zapraszamy do współpracy średnie i duże przedsiębiorstwa przerobu drzewa – służymy wiedzą i doświadczeniem, które z pewnością pomoże w rozwoju Waszego przedsiębiorstwa!

Kontakt - Adam Kubiak, menedżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych, email: akubiak@woodmizer.pl
Więcej informacji o produktach Wood-Mizer: https://woodmizer.pl/ 

 

 

***