Wood-Mizer przedstawia Wielopiłę Dwuwałową MR200
Dodane przez Wood-Mizer, Europe
Wielopiła dwuwałowa MR200 została zaprojektowana z myślą o dużych zakładach przerobu drewna, które produkują deski poprzez rozrzynanie kantówek. Maszyna została wyposażona w dwa wały napędzane silnikami elektrycznymi o mocy od 15 kW do 30 kW. Każdy z wałów może pomieścić maksymalnie 12 pił tarczowych o średnicy od 200 do 350 mm.
System posuwu bazuje na wytrzymałym, modułowym stole. Poprzez dodanie kolejnych modułów do stołu podawczego, istnieje możliwość rozrzynania dłuższych kantówek. Minimalna długość kantówki to 700 mm, i jest to cecha wyróżniająca wielopiłę MR200 od produktów oferowanych przez marki konkurencyjne. Rolki napędowe zostały umieszczone blisko tarczy tnących, co umożliwia przecinanie bardzo krótkich kantówek. Na wyposażeniu wielopiły znajduje się łącznie 8 rolek napędowych: 6 dolnych i 2 górne, z czego 4 rolki umieszczone są przed i 4 za piłami tnącymi.
Obsługa wielopiły MR200 została zoptymalizowana pod kątem komfortu pracy. System posuwu kantówki wspomagany jest rolkami napędowymi i dociskiem, dzięki którym operator nie musi angażować dużo siły przesuwając pryzmę po stole. Opcjonalnie można wyposażyć maszynę we wskaźnik laserowy, który zapewni jeszcze większą kontrolę nad procesem cięcia.
Panel sterujący jest intuicyjny i został umieszczony w dogodnym miejscu dla operatora. Oprócz przełączników osobno sterujących pracą silników, pulpit ma wbudowane 2 amperomierze podające aktualne obciążenie każdego wału, oraz regulator prędkości posuwu (maksymalna prędkość posuwu 15 m/min).
Adam Kubiak, Menadżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych Wood-Mizer, przedstawia główne cechy wielopiły przemysłowej MR200.
“Zalecamy zainstalowanie dodatkowego układu automatycznej regulacji prędkości posuwu, który monitoruje obciążenie każdego wału i jeśli wartość optymalna zostanie przekroczona, to sam obniży prędkość posuwu pryzmy. To bardzo pomocne urządzenie, które poprawi jakość uzyskanych desek oraz korzystnie wpłynie na żywotność maszyny.”
Kolejnym praktycznym dodatkiem jest wbudowany rębak odpadów, zasilany silnikiem elektrycznym o mocy 5,5 kW.
“Podczas cięcia drewna generowane są zrzynki, skrawki kory lub inne podobne odpady, które mogą powodować zakłócenia płynnej pracy maszyny,” tłumaczy Adam Kubiak.
“Wood-Mizer proponuje doposażenie wielopiły MR200 w rozdrabniarkę, która ma zadanie przerobić te odpady na trociny, usuwane następnie poprzez układ odbioru trocin. Ten produkt uboczny ma dużą wartość i po odpowiednim przygotowaniu do sprzedaży może stać się dodatkowym źródłem dochodu."
Oba wały w wielopile MR200 dają się łatwo regulować na wysokość, względem siebie i względem układu prowadzącego. Dzięki tej funkcjonalności, wały można wyregulować do wysokości odpowiadającej grubości rozcinanego materiału. Istnieje zatem możliwość doboru optymalnej średnicy tarczy tnącej, co z kolei przełoży się na niższy pobór energii elektrycznej i ograniczy zużycie maszyny.
“Gdy przecinamy kantówkę o najwyższej dopuszczalnej grubości 200 mm, oba wały rozrzynające wykorzystują swoją maksymalną moc. Natomiast, kiedy zechcemy przecinać pryzmę o grubości 140 mm, to możemy dostosować pozycję wałów w taki sposób, aby zarówno górny, jak i dolny wał przecinał taką samą grubość pryzmy, czyli 70 mm. W tym przypadku, zużycie tarcz tnących będzie równomierne, a pobór energii elektrycznej najbardziej zoptymalizowany,” wyjaśnia Adam Kubiak.
“Jeśli produkcja desek bazuje na rozrzynaniu pryzmy o stałej grubości, powiedzmy 140 mm, wydaje się rozsądne zastosować piły o mniejszej średnicy,” tłumaczy dalej Adam Kubiak. “Im mniejsza piła tnąca, tym cieńszy rzaz i mniejsze obciążenie silników, a w praktyce oznacza to większy uzysk i dłuższą żywotność maszyny. Szeroki zakres regulacji wielopiły MR200 pozwala na spore oszczędności i większy zysk, niezależnie od tego jakie zamówienie jest w trakcie realizacji.”
Wielopiła MR200 oferuje jeszcze jedną opcję regulacji. Poprzez śrubę precyzyjnie regulującą położenie górnego wału, istnieje możliwość wyrównania górnych i dolnych tarcz tnących względem siebie, tak aby przecinały w tej samej linii.
“Według nas, najrozsądniej będzie najpierw przeprowadzić cięcie próbne, a dopiero później użyć śruby ustawiającej pozycję górnego wału. Tylko wtedy, zarówno górne, jak i dolne tarcze tnące będą ustawione zbieżnie względem siebie,” mówi Adam Kubiak. “Dzięki tak wyregulowanej maszynie rozcięte drewno będzie wysokiej jakości, a na idealnie gładkiej powierzchni nie będzie można zobaczyć żadnych śladów piły. Bardzo niewielu producentów wielopił tej klasy ma w ofercie maszyny z takimi możliwościami regulacji."
Wielopiła dwuwałowa MR200 to kompaktowa maszyna o niskim poziomie emisji hałasu.
Według zapewnień zakładów przerobu drewna mających doświadczenie w zastosowaniu wielopiły MR200, wydajność tej maszyny sięga aż 10 m3 na roboczogodzinę.*
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat tej maszyny – skontaktuj się z lokalnym biurem sprzedaży Wood-Mizer.
*Rzeczywista wydajność każdej wielopiły zależy od parametrów zastosowanego silnika elektrycznego oraz jakości rozrzynanego drewna.