Poradnik kupującego - Jak wybrać traka mobilnego
Zakup traka mobilnego to ważna decyzja. Przede wszystkim wybierz firmę, której będziesz mógł zaufać. Dokładnie przeanalizuj specyfikację techniczną traka. Pamiętaj, że jego wydajność będzie zależała głownie od tych CZTERECH czynników: mocy silnika, konstrukcji traka, łatwości obsługi i systemu załadunku kłody.
1. Wybór jednostki napędowej
Zakup traka mobilnego umożliwi ci wykonywanie zleceń na miejscu u klienta, więc wybór silnika głównego sprowadzi się w głównej mierze do jednostki benzynowej lub wysokoprężnej (diesel). Wood-Mizer wyposaża swoje traki w niezawodne silniki renomowanych producentów, takich jak KOHLER czy KUBOTA. Silniki te spełniają surowe normy emisji spalin i od wielu lat sprawdzają się w trakach Wood-Mizer pracujących w różnych strefach klimatycznych na całym świecie.
Traki z silnikami elektrycznymi najczęściej stosowane są w wersjach stacjonarnych. Energia elektryczna jest zazwyczaj tańsza niż benzyna i ropa napędowa, a traki elektryczne są tańsze w zakupie, bardziej opłacalne w eksploatacji i łatwiejsze w utrzymaniu. Są również cichsze, czystsze i mają dłuższą żywotność.
Od 2024 roku dostępna jest jeszcze jedna opcja zasilania dla traków taśmowych. Trak Wood-Mizer LT15CLASSIC WIDE to pierwszy na świecie mobilny trak zasilany akumulatorami litowo-jonowymi. Trak może pracować na jednym komplecie baterii do 8 godzin pracy, a ich sprawne ładowanie zapewnia dołączona ładowarka.
2. Jaki rodzaj konstrukcji najlepszy?
Wood-Mizer to jedyny na rynku producent traków taśmowych, dający klientom wybór pomiędzy trakami z masztem podwójnym lub pojedynczym.
Traki jednomasztowe (Seria LT)
Od 1982 roku, Wood-Mizer jest jedynym producentem traków wykorzystujących konstrukcję z masztem pojedynczym, posiadającym kilka patentów na tę technologię. W ciągu 40 lat, firma dostarczyła klientom na całym świecie ponad 100 000 tartaków tego typu. Otwarta strona głowicy traka pozwala na szybkie i sprawne wypoziomowanie łoża na nierównym podłożu, łatwe zdejmowanie przetartych desek z łoża oraz przecieranie kłód o nieregularnych kształtach.
Korzyści z jednomasztowej konstrukcji głowicy traków Wood-Mizer:
- Głowica poruszająca się tylko po jednej stronie ramy traka zapewnia wysokiej jakości cięcia i proste, gładkie deski, nawet jeśli maszyna jest zainstalowana na nierównej powierzchni, na przykład w lesie;
- Do prawidłowego działania traka o konstrukcji jednomasztowej nie jest wymagana specjalna platforma ani fundament;
- Do rozpoczęcia cięcia po przyjeździe traka mobilnego na miejsce wymagane jest jedynie niewielkie wypoziomowanie łoża;
- Gotowa deska jest łatwa do zdjęcia z kłody - nie tylko dzięki konstrukcji jednomasztowej, ale również dzięki trapezoidalnemu kształtowi łoża;
- Otwarta strona głowicy pozwala na przecieranie kłód o nietypowych kształtach (krzywe, wybrzuszone kłody), ale też kłód o dużych średnicach.
Maszyny z serii LT - LT15, LT20, LT40 i LT70 - są dostępne w wersjach mobilnych z homologacją i certyfikatem CE do transportu drogami publicznymi. Traki mobilne LT wyposażone są w zestaw transportowy składający się z podwozia, zaczepu do holowania, oświetlenia drogowego, transportowych listew bocznych i regulowanych nóg do poziomowania maszyny na miejscu. Po przywiezieniu traka na miejsce, operator potrzebuje około 20 minut na przygotowanie maszyny i rozpoczęcie cięcia, nawet jeśli trak znajduje się na nierównej powierzchni.
Traki dwumasztowe (Seria LX)
Traki serii LX charakteryzują się konstrukcja masztu typu xFRAME, który porusza się po dwóch stalowych prętach wzdłuż łoża traka. Na maszcie zamocowana jest głowica z silnikiem głównym oraz pulpit operatora. Traki serii LX zaprojektowane zostały do szerszych i głębszych cięć niż standardowe konstrukcje jednomasztowe, ale ich poziomowanie na podłożu jest bardziej skomplikowane. Ponadto, maszyny serii LX mają łoże segmentowe umieszczone nisko nad ziemią, co uniemożliwia instalację funkcji hydraulicznych do załadunku kłód. Traki LX są głównie używane w zastosowaniach stacjonarnych, a załadunek kłód odbywa się przy użyciu wózka widłowego.
W 2024 roku jedynym modelem w serii LX dostępnym w wersji mobilnej jest LX50. Modele LX50START i LX50SUPER są jednymi z najtańszych traków taśmowych na rynku, z możliwością zakupu bezpośrednio z europejskiej fabryki Wood-Mizer przez sklep internetowy i darmową dostawą do krajów UE. LX50 to jedyny model serii LX, który oprócz silnika elektrycznego o mocy 4 kW lub 5,5 kW, jest dostępny również z opcją silnika benzynowego Kohler o mocy 9 KM lub 14 KM, oraz zestawem transportowym umożliwiającym holowanie tej kompaktowej maszyny po prywatnych drogach (nie nadaje się do transportu po drogach publicznych). Początkujący, gospodarstwa rolne i małe firmy, które potrzebują przecierać kłody o średnicy do 66 cm, wybierają LX50 ze względu na jego solidną konstrukcję, łatwość obsługi, wysoką jakość cięcia i niskie koszty.
3. Obsługa traka – dostępne opcje wyposażenia
Podczas konfiguracji traka, należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe czynniki – maksymalną długość cięcia, system załadunku kłód i umiejscowienie stanowiska operatora.
Długość łoża
Seria LT (LT20, LT40, LT70) oferuje trzy rozmiary łoża o maksymalnych długościach cięcia:
• S – 4,8 m
• M – 6,1 m – standardowa długość deski w przemyśle
• L – 8,4 m – odpowiednia do produkcji materiałów budowlanych, np. do konstrukcji dachowych
Jeśli istnieje potrzeba cięcia kłód dłuższych niż pozwala na to długość łóżka, w serii LT możliwe jest zainstalowanie dodatkowych przedłużeń łoża w następujących długościach:
• 0,5 m
• 0,9 m
• 1,8 m
• 3,6 m
• 7,2 m
Seria LX oraz trak LT15 mają łoża segmentowe, dzięki czemu klient może dopasować długość cięcia, zamawiając odpowiednią liczbę segmentów. Jeśli potrzebujesz ciąć kłody dłuższe niż pozwala na to Twój trak LX lub LT15, kupujesz i instalujesz kolejny segment łoża.
Posuw głowicy traka
Wybór posuwu głowicy gwarantuje płynność cięcia.
• Posuw ręczny (pchanie) – W tym systemie, możesz szybciej przesuwać brzeszczot podczas cięcia, utrzymując stałe tempo.
• Posuw ręczny (korba) – W tym systemie obracasz korbę, która realizuje ruch do przodu, umożliwiając bardzo płynny posuw podczas cięcia.
• Posuw elektryczny – To zaawansowany system wykorzystujący silnik elektryczny, który automatycznie przesuwa głowicę przez kłodę.
Panel sterowania
Podczas cięcia operator steruje maszyną z panelu sterowania. Lokalizacja panelu sterowania wpływa na jakość pracy operatora, m.in. na to, jak dobrze widzi obszar cięcia, jak komfortowo się czuje, jak szybko się męczy i jak dobrze potrafi skupić swoją uwagę.
• Operator chodzi razem z głowicą tnącą wzdłuż kłody za pulpitem sterującym. Ta pozycja robocza pozwala na ścisłe monitorowanie jakości cięcia, wszelkich przeszkód w kłodzie, prędkości cięcia i wydajności piły. Ten typ panelu sterowania jest standardowy dla wszystkich modeli traków mobilnych Wood-Mizer.
• Operator jeździ razem z głowicą tnącą w pozycji siedzącej wzdłuż kłody z pulpitem sterującym. Rozwiązanie to zapewnia mu tę samą widoczność, ale bez konieczności chodzenia wzdłuż traka. Ta opcja jest dostępna dla traków LT40 i LT70.
• Zdalne sterowanie - Wszystkie funkcje sterujące są umieszczone na oddzielnym panelu sterowania. Zazwyczaj ten typ konsoli jest używany w stacjonarnych trakach LT40 i LT70 w zakładach produkujących tarcicę o standardowych wymiarach. Zdalne sterowanie zapewnia komfort pracy i minimalizuje zmęczenie operatora.
• Bezprzewodowe zdalne sterowanie – Panel sterowania oferuje większą elastyczność, gdyż operator obsługuje traka z bezprzewodowego pulpitu na pasku, z którym może chodzić wokół maszyny. Urządzenie bezprzewodowe pozwala na pracę z dowolnej, dogodnej dla operatora pozycji. Wyposażenie dostępne dla traków LT40 i LT70 w wersji mobilnej.
4. Skonfiguruj zestaw obsługi kłody
Zestaw manualny
Jeśli nie boisz się pracy fizycznej, a ręczny załadunek i pozycjonowanie kłody na łożu nie będzie stanowił dla Ciebie problemu, wybierz traka mobilnego Wood-Mizer z zestawem do ręcznego załadunku kłód. Standardowo, łoże traka wyposażone jest w oporki boczne i docisk kłody, ale można je rozszerzyć o rampy do załadunku, ręczną wciągarkę lub obracak. Główną zaletą ręcznego załadunku jest jego niższa cena w porównaniu do systemu hydraulicznego, który zapewnia szybkość, wygodę i możliwość pracy operatora bez asystenta.
Zestaw hydrauliczny
Hydraulika w trakach mobilnych Wood-Mizer LT20, LT40 i LT70 pozwala na bezpieczny, efektywny i szybki załadunek, obracanie, poziomowanie i docisk ciężkiej kłody na łożu. Operator bez wysiłku, operując jedynie zestawem dźwigni, może ułożyć kłodę w optymalnej pozycji przed rozpoczęciem cięcia.
Domyślnie system hydrauliczny traka składa się z oporek bocznych, docisku kłody i rolek (podpór) poziomujących.
Podczas konfigurowania zestawu hydrauliki, warto rozważyć następujące opcje:
• Załadunek kłód – ramiona załadunkowe szybko podnoszą kłodę z ziemi i ładują ją na łoże;
• Obracak do kłód – Wood-Mizer produkuje kilka typów tego urządzenia (m.in. grzebieniowy lub łańcuchowy), które pozwalają szybko obracać kłodę na łożu;
• Dociski kłody dwufunkcyjne – używane przy cięciu krzywych kłód, trzymają końce kłody i dociskają je do łoża;
• Rolki obrotowe – używane przy cięciu długich kłód, pozwalają przesuwać kłodę wzdłuż łoża.
Przedłużenia łoża o długości 1,8 m, 3,6 m i 7,2 m używane w trakach hydraulicznych również mają funkcje hydrauliczne – oporki boczne, rolki obrotowe i dociski.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące wyboru i konfiguracji Twojego przyszłego traka mobilnego, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Wood-Mizer. Nasi doradcy serwisowi chętnie pomogą Ci wybrać trak, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim planom, potrzebom i budżetowi.
***