Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Jak wybrać odpowiedni profil brzeszczotu

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Wybór najbardziej optymalnego brzeszczotu ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia produktywności, poprawy jakości cięcia i obniżenia kosztów przecierania. Wood-Mizer ma w swojej ofercie brzeszczoty dopasowane do każdego rodzaju drewna, począwszy od drewna miękkiego, aż po gatunki twarde. Bogata oferta brzeszczotów obejmuje ponad 100 różnych kombinacji brzeszczotów, opartych na profilu, szerokości, grubości, podziałce zębów i rodzaju materiału, spełniając tym samym wymogi każdej operacji przecierania lub rozrzynania. Mając do wyboru tyle możliwości konfiguracji, odnalezienie właściwego brzeszczotu dla danej operacji cięcia może wydawać się trudne. Oto praktyczny przewodnik, który pomoże w zrozumieniu parametrów technicznych brzeszczotu, oraz pomoże wybrać odpowiedni typ brzeszczotu do operacji cięcia.

 

A = Podziałka ostrzy
B = Dolinka
C = Wysokość zęba
D = Kąt natarcia
E = Kąt przyłożenia
F = Szerokość brzeszczotu
G = Grubość brzeszczotu
H = Rozwarcie zęba

 

A. Podziałka ostrzy – odległość pomiędzy wierzchołkami zębów. Mniejsze odstępy (1/2", 5/8", 3/4", i 7/8" - 12.7mm, 15.87mm, 19.05mm, i 22.22mm) są stosowane głównie w trakach napędzanych silnikami o niższej mocy (15 kW / 20 KM lub słabszych), do obróbki wtórnej, rozrzynania. Większe odstępy pomiędzy zębami (1” i 1-1/4” – 25.4mm i 31.75mm) najlepiej sprawdzą się w przecieraniu na większą skalę, w trakach z mocniejszym silnikiem (18 kW / 24 KM lub silniejszym).

B. Dolinka – przestrzeń pomiędzy zębami, która przechwytuje i wyrzuca trociny, oraz nadaje stabilność zębom u podstawy. Wysokość zęba musi być odpowiednio duża, aby dolinka mogła efektywnie usuwać trociny podczas cięcia.

C. Wysokość zęba – odległość od najniższego punktu dolinki do wierzchołka zęba. Wyższe zęby (kąt natarcia 7° i Turbo 7°) zapewniają lepszą wydajność przy wyższej mocy silnika (18 kW / 24 KM i więcej) odprowadzając trociny efektywniej. Niższe zęby (kąt natarcia 9° i 10°) lepiej się sprawdzą w trakach ze słabszym silnikiem (15 kW / 20 KM lub mniej) do przecierania kłód o małej średnicy, rozrzynania i przecierania wtórnego.

D. Kąt natarcia – kąt w stopniach, wyrażający jak bardzo czoło zęba odchylone jest do przodu od płaszczyzny prostopadłej. Kąt natarcia dobiera się w zależności od rodzaju przecieranego drewna.

 

 

Brzeszczoty 7° - Mocny, dobrze zaokrąglony profil z pojemną dolinką, przeznaczony do silników o większej mocy (18 kW / 24 KM i więcej) i do przecierania drewna twardego.

Brzeszczoty Turbo 7° - Dostępne tylko pod marką Wood-Mizer, to agresywny, wysokowydajny profil, zaprojektowany z myślą o drewnie egzotycznym i ekstremalnie twardym.

Brzeszczoty Turbo 747 – Dostępne tylko pod marką Wood-Mizer, dobrze współpracują z wszystkimi dostępnymi mocami silników, a dzięki głębszej i pojemniejszej dolince, lepiej usuwa trociny. Kąt przyłożenia wynosi aż 47°, umożliwiając cięcie z wyższą prędkością. Ostre i agresywne wierzchołki zębów zapewniają większą dokładność cięcia.

Brzeszczoty 9° - Pasują idealnie do silników o mniejszej mocy (15 kW / 20 KM i słabszych) i przecierają drewno zmarznięte, twarde, i kłody o niewielkiej średnicy.

Brzeszczoty 10° - Bardzo popularny, wszechstronny profil brzeszczotów do przecierania różnych twardych gatunków, takich jak dąb czerwony, wiśnia, orzech włoski, klon srebrzysty i topola.

Brzeszczoty Vortex™ - Dostępne tylko pod marką Wood-Mizer, dzięki pojemnej i specjalnie uformowanej dolince, brzeszczoty z tym profilem charakteryzują się najbardziej efektywnym usuwaniem trocin z drewna.

 

 

F. Szerokość brzeszczotu – odległość pomiędzy wierzchołkiem zęba i podstawą brzeszczotu. Szersze brzeszczoty (1-1/2" do 2" – 38mm do 50mm) są przeznaczone do traków z mocnymi silnikami (18 kW / 24 KM i wyżej), zapewniając wyższą prędkość przecierania i nadają się do częstszej regeneracji. Węższe brzeszczoty (1-1/4" do 1-1/2" – 32mm do 38mm) są idealne do traków ze słabszymi silnikami (15 kW / 20 KM lub mniej) i do trudniejszego przecierania.

G. Grubość brzeszczotu – to właśnie jak gruby jest brzeszczot. Grubsze brzeszczoty (.045", .050", .055"), umożliwiają przecieranie z wyższą prędkością i zapewniają większą wydajność podczas przecierania w trudnych warunkach, np. drewno sękate, zmarznięte, wysuszone lub ekstremalnie twarde, lecz wiąże się to z użyciem silnika o większej mocy (18 kW / 24 KM i więcej). Cieńsze brzeszczoty (.035", .038", .042") zapewniają dobrą elastyczność przez dłuższy czas i są przeznaczone do silników o niższych mocach, dla których prędkość przecierania nie jest najważniejsza.

E. Rozwarcie zęba – zakres odgięcia zęba poza linię taśmy brzeszczotu. Rozwarcie zębów otwiera przestrzeń w drewnie dla taśmy brzeszczotu tworząc rzaz, czyli ślad po przejściu brzeszczotu w drewnie. Brzeszczoty Wood-Mizer tworzą wąski rzaz, usuwając materiał o maksymalnej grubości 2,5 mm, co przekłada się na ponad 25% wzrost uzysku przecieranych desek na kłodę, w porównaniu do cięcia trakiem tarczowym lub piłą łańcuchową.

 

Pobierz ebook

Dowiedz się jak polepszyć pracę brzeszczotów i przedłużyć ich żywotność. Zapisz się do newslettera i pobierz ebooka, w którym omawiamy 10 najważniejszych tematów związanych z brzeszczotami do traków i podajemy linki do praktycznych filmów.

Subscribing indicates your consent to get email updates from Wood-Mizer and acceptance of Wood-Mizer's Privacy Policy terms.