Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Traki Wood-Mizer pomagają przekształcić drewno z przemytu w 146 tysięcy ławek szkolnych dla dzieci

Traki Wood-Mizer pomagają przekształcić drewno z przemytu w 146 tysięcy ławek szkolnych dla dzieci

 

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tereny leśne na Filipinach uległy znacznemu pomniejszeniu, a to za sprawą nadmiernej i niekontrolowanej wycinki drzew. Dzięki zaangażowanej polityce rządu, udało się odwrócić niekorzystny trend, chociaż na wielu obszarach leśnych nadal dochodzi do nielegalnego procederu.

 

 

Bezprawnie pozyskiwane i sprzedawane za granicę kłody to nic innego, jak okradanie obywateli kraju z surowca, który mógłby przynieść społeczeństwu wiele korzyści.

W ciągu kilku ostatnich lat Filipiny poczyniły duże postępy w walce z grupami przemytników niszczącymi połacie lasów. Do walki wykorzystuje się nadzór jednostek latających i pływających, które pomagają w lokalizowaniu nielegalnych wycinek drzew, a specjalne punkty kontrolne na drogach sprawdzają każdy transport wyjeżdżający z lasu. Dzięki koordynacji działań służb udaje się zatrzymać i unieszkodliwić wiele grup kłusowniczych.

Poprzez organizowanie niezapowiedzianych kontroli miejsc wycinek drzew i liczne punkty kontroli drogowej na przestrzeni lat 2010–2014 udało się odzyskać aż 66 tysięcy metrów sześciennych wysokiej jakości drewna.

 

 

Zarekwirowane drewno przechowywane było zazwyczaj nieopodal miejsca nielegalnej wycinki, a więc w niekorzystnych warunkach, gdzie wilgoć i słońce niszczyło cenny materiał. Składowanie tak dużej liczby kłód pochodzących z przemytu było nie lada wyzwaniem dla miejscowych władz. Zaczęto więc zastanawiać się, jak można zapobiec ich niszczeniu i mądrze je wykorzystać. Podjęto decyzję, aby wykorzystać ten materiał do wytworzenia produktów i konstrukcji, które będą służyć społeczeństwu.

 

 

W tamtych czasach system edukacji na Filipinach wymagał znacznych inwestycji w podstawowe wyposażenie – obliczono, iż szkołom i placówkom edukacyjnym brakowało co najmniej 2,5 miliona krzeseł! W 2010 roku rozpoczęto ogólnokrajowy projekt produkcji mebli dla szkół z drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki lasów. Do tej pory udało się dostarczyć dzieciom i młodzieży szkolnej ponad 146 tysięcy ławek i krzeseł oraz wyremontować aż 369 placówek edukacyjnych, wykorzystując drewno pochodzące z przemytu.

 

 

Przed wdrożeniem tego projektu zespół stolarzy dysponował tylko jednym trakiem taśmowym, lecz gdy oficjalnie przystąpiono do działania, zdecydowano się na zamówienie kolejnych pięciu traków Wood-Mizer. Obecnie przedsiębiorstwo pracuje na dziesięciu trakach mobilnych Wood-Mizer, które wykorzystywane są w całym kraju. Traki przewoźne Wood-Mizer doskonale nadają się do transportu w najodleglejsze miejsca na wyspie, wszędzie tam, gdzie zarekwirowane drewno czeka na przetworzenie w cenny materiał budowlany.

 

 

***