Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Jak budowano Arkę Noego - po raz drugi

Dodane przez Wood-Mizer, Europe

Jak budowano Arkę Noego - po raz drugi

 

I Bóg rzekł do Noego, “Ty zaś zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego, uczyń w arce przegrody i powlecz ją smołą wewnątrz i zewnątrz. A oto, jak masz ją wykonać: długość arki – trzysta łokci, pięćdziesiąt łokci – jej szerokość i wysokość jej trzydzieści łokci. (…) I Noe wykonał wszystko tak, jak Bóg polecił mu uczynić.” – fragment z Księgi Rodzaju, rozdział 6, 14-22.  

 

Arka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli religijnych rozpoznawalnych na całym świecie. Legendy o wielkim potopie i arce będącej ratunkiem dla ludzi i zwierząt znane są wszystkim i można je odnaleźć w niemal każdej dawnej kulturze. A zatem nic dziwnego, że założyciele „The Ark Encounter” nie zastanawiali się zbyt długo nad swoim kolejnym projektem i od razu wybrali rekonstrukcję biblijnej Arki Noego.

 

Ark Encounter Day

 

Inspiracją dla tego projektu była chęć stworzenia rodzinnej atrakcji turystycznej, dzięki której ludzie mogliby przypominać sobie o wartości Biblii w dzisiejszych czasach. Rekonstrukcja Arki Noego to na chwilę obecną otwarty już do użytku obiekt, znajdujący się Williamstown, w stanie Kentucky (Stany Zjednoczone). Do ukończenia budowy tej ogromnej wolnostojącej konstrukcji szkieletowej potrzebowano 7,3 tysięcy m3 drewna i aż 18 miesięcy ciężkiej pracy. Arka imponuje liczbami – jest półtora razy dłuższa od boiska do futbolu amerykańskiego i ma objętość równą 500 dużych ciężarówek. Eksponaty, będące nie lada atrakcją dla zwiedzających, mieszczą się na 3 piętrach, a restauracja na najwyższym piętrze może przyjąć aż 600 gości. Możliwości tej okazałej budowli na tym się nie kończą - Arka jest w stanie pomieścić około 10 tysięcy zwiedzających, lecz ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się ograniczyć liczbę jednorazowo odwiedzających turystów do 3 tysięcy.

 

Projekt

Autorem pomysłu był Ken Ham, przewodniczący zgromadzenia „Answers in Genesis” oraz Patrick Marsh, światowej klasy artysta, doceniony za wiele kreacji, między innymi za wspaniałe projekty do filmów “Szczęki” i “King Kong”, które można podziwiać w Universal Studios, na Florydzie. Początki nie były łatwe, gdyż na papierze zetknęły się dwie myśli – wizja artystyczna Marsh’a i wiedza techniczna firmy Troyer Group. Architekci tej firmy zdobyli popularność projektując wcześniej Amerykański Rynek dla Rolników w Elkhart, w stanie Indiana, czyli największy budynek rolniczy w Stanach Zjednoczonych wykonany tylko i wyłącznie z drewna. LeRoy Troyer z firmy Troyer Group objął kierownictwo and projektem dla “The Ark Encounter” i wynajął ze wspólnoty Amiszów sprawdzonych i doświadczonych pracowników do budowy ciężkich konstrukcji szkieletowych i stolarskich Arki.

 

Ark Encounter Construction

 

Pierwszym zasadniczym pytaniem, na jakie konstruktorzy Arki musieli znaleźć odpowiedź było – ile mierzy „łokieć”? W przeszłości istniały różne definicje tej miary, ale wszystkie zgodnie bazowały na odległości pomiędzy łokciem i wierzchołkiem najdłuższego palca ręki. W projekcie Arki przyjęto zatem, że będzie obowiązywać hebrajska miara “łokcia” - czyli 51,8 cm. W rezultacie, Arka mierzy 155,5 m długości, 15,2 m wysokości i 25,9 m szerokości.

 

Drewno do budowy

Jednym z większych wyzwań, z jakim musieli zmierzyć się wykonawcy projektu, było pozyskanie drewna konstrukcyjnego w tak dużych ilościach i o tak dużych rozmiarach. Z pomocą przyszła firma Colorado Timberframe, postrzegana jako największa i najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka wytwarzająca konstrukcje szkieletowe z drewna w Ameryce Północnej. W ich zakładach produkcyjnych można znaleźć wszystkie najnowsze maszyny i rozwiązania technologiczne do budowy szkieletów z drewna, łącznie z trakiem taśmowym firmy Wood-Mizer LT15.

 

Ark Encounter Colorado Timberframe

Ark Encounter Logs

 

Keenan Tompkins, właściciel Colorado Timberframe, otrzymał pewnego dnia wiadomość od jednego ze swoich pracowników z zapytaniem, “Jeśli uważamy się za największą firmę w Ameryce Północnej produkującą konstrukcje drewniane, to kto, jak nie my powinniśmy dostarczyć im największą konstrukcją drewnianą?”  Keenan zweryfikował kilka faktów technicznych i skontaktował się z biurem Troyer Group. Okazało się, że moment był bardzo dobry, ponieważ projekt Arki miał się ku końcowi i architekci z Troyer Group właśnie zaczęli poszukiwania dostawcy drewna do budowy. „Mieli poważne wątpliwości, czy jeden dostawca wystarczy do zaopatrzenia projektu w tak dużą ilość drewna,” mówi Keenan. “Powiedzieliśmy im, że jesteśmy w stanie wykonać cały projekt. Tylko nasza firma miała odpowiednią technologię żeby przygotować tak ogromne bale drewniane i sprawnie zmontować całą konstrukcję szkieletową.”

 

Przecieranie drewna

Firma Colorado Timberframe wygrała przetarg na budowę i natychmiast wzięła się do pracy. Do zbudowania samej konstrukcji szkieletowej potrzebne było 3 500 m3 ciężkich bali, a każdy pojedynczy element drewniany musiał być przygotowywany z dużą dbałością o szczegóły. Połączenia i otwory montażowe musiały być mierzone i wycinane precyzyjnie i bezbłędnie, tak aby uniknąć poprawek, które mogłyby opóźnić ukończenie projektu. “Musieliśmy zatrudnić większą liczbę pracowników, ponieważ doszliśmy do kresu naszych możliwości pracując na trzy zmiany, 24 godziny na dzień, 6 dni w tygodniu, przez prawie rok,” wspomina Keenan. “Nasza załoga liczyła 25 mężczyzn pracujących w warsztacie – cieśli i  operatorów maszyn. Do tego musimy doliczyć grupę monterów oraz kolejnych 10 robotników pracujących razem z Amiszami na placu budowy Arki.”

 

Ark Encounter CNC Machine

Ark Encounter Logs

 

Wszystkie kantówki wykorzystane do budowy konstrukcji wewnątrz Arki pozyskano przecierając daglezję zieloną, pochodzącą z hodowli z Oregonu (stan Waszyngton) i Kolumbii Brytyjskiej (Kanada). “W sumie przyjechało do nas 120 ciężarówek załadowanych tarcicą,” mówi Keenan. “Drewno, które dostarczono nam było tylko wstępnie przetarte, a projekt konstrukcyjny wymagał bardzo precyzyjnych wymiarów kantówek i belek. Blisko połowę tej tarcicy musieliśmy ponownie przetrzeć do dokładnych wymiarów, zanim poddana została skrawaniu na maszynach CNC. To właśnie wtedy do akcji wkroczyły maszyny do obróbki drewna firmy Wood-Mizer, a dokładnie trak taśmowy LT15, dzięki któremu zdołaliśmy w rok wytworzyć blisko połowę kantówek potrzebnych do konstrukcji szkieletu Arki.”

 

Ark Encounter Beams

 

Trak taśmowy LT15 firmy Wood-Mizer to przedstawiciel serii niedrogich i kompaktowych maszyn, chętnie kupowanych przez niewielkie warsztaty rzemieślnicze i początkujących stolarzy. Jednak, ze względu na możliwość dołączenia kolejnych sekcji łoża i przecierania kłód o praktycznie dowolnej długości, LT15 wykorzystywany jest również przez przedsiębiorstwa takie jak Colorado Timberframe do realizacji zamówień typowo komercyjnych. “Trak LT15 odegrał bardzo ważną rolę w procesie przygotowania drewna do konstrukcji Arki,” wspomina Keenan. “Nie chodzi tu tylko o przecieranie tarcicy na kantówki o odpowiednich wymiarach, ale również wytwarzanie ponadwymiarowych palet, na których mogliśmy przewozić tak ogromne elementy drewniane. Wszystkie te nietypowe palety robiliśmy na traku LT15 utylizując pozostałości i odpady z przecieranych belek. Możecie sobie wyobrazić jak dużo palet potrzebowaliśmy na 3500 m3 drewna!”

Do produkcji drewna wykorzystywano standardowe brzeszczoty Wood-Mizer o profilach 4/32 i 10/30 DoubleHard. “Projektantom Arki zależało na tym, aby drewno miało rustykalny wygląd, jakby zostało pozyskane dawno temu, starymi metodami,” mówi Keenan. “Musieliśmy użyć takich technik, żeby drewno po przecięciu wyglądało tak jakby właśnie przyjechało z tartaku.”

 

Kolejny etap

Po nadaniu wszystkim belkom odpowiednich wymiarów, przystąpiliśmy do maszynowej obróbki skrawania – otwory, frezy i różne nacięcia zostały naniesione na elementy drewniane z wysoką precyzją, a wszystko przy pomocy nowej maszyny CNC zakupionej przez firmę Colorado Timberframe. “Drewno obrabialiśmy na maszynie CNC - K2I Hundegger. Do dyspozycji mieliśmy ogromny stół obróbczy, na którym mogliśmy ułożyć drewniane bele o maksymalnej szerokości 120 cm, wysokości 50 cm i długości aż 18,3 m. Ta maszyna to poważna inwestycja, która umożliwi nam realizację dużych projektów komercyjnych. Możemy na niej przygotowywać wszelkie standardowe konstrukcje szkieletowe obejmujące różne rodzaje złącz ciesielskich, otworów i gniazd, nacięć i wgłębień, tak aby przystosować belki do solidnych połączeń lub aby odpowiednio zamocować elementy stalowe w drewnie.”

 

Ark Encounter Construction

 

Jednak nie każda kłoda musiała być przecierana na kantówkę. Projekt Arki zakładał użycie 66 ogromnych bali drewnianych zakotwiczonych u nasady i wznoszących się na wysokość 16,8 m, aż po górne piętro Arki. Większość bali wykorzystanych do tego celu to częściowo obumarłe drzewa przywiezione ze stanu Utah, a dokładnie świerk Engelmana, gatunek naturalnie występujący w górach zachodniej Ameryki Północnej. “Wykorzystanie możliwie największej ilości drewna z odzysku to celowy zabieg,” wyznaje Keenan. “Świerki wykorzystane do budowy były martwe i pochodziły z uprawy leśnej.” Inżynierowie z Colorado Timberframe zaprojektowali specjalny zacisk umożliwiający obracanie masywnych kłód wokół osi i szablonowe wykonywanie wszelkich nacięć i otworów. Na przygotowanie tym sposobem jednej kłody o takich rozmiarach zespół sześciu cieśli potrzebował pełne dwa dni pracy.

Wydaje się, że Colorado Timberframe dokonała rzeczy omal niemożliwej, ponieważ pomimo podjęcia się wykonania trudnego projektu budowy Arki i ukończenia go na czas, firmie udało się na bieżąco realizować różne zamówienia na konstrukcje drewniane dla swoich klientów. ”Dawniej ludzie nie wiedzieli nic ani o stali, ani o betonie, a budowali okazałe konstrukcje – i wszystko z drewna,” stwierdza Keenan. ”My staramy się nawiązać do tamtych czasów, ale stosujemy współczesną wiedzę i nowoczesne metody budowy.”

Keenan przyznaje, że mimo ogromnej skali przedsięwzięcia “The Ark Encounter”, udało im się zapanować nad całością projektu dzięki sprawnemu zarządzaniu, dokładnej organizacji i rzetelnej terminowości. “Kluczową rolę w projekcie odegrał Henning Mund, z pochodzenia Niemiec, mój wspólnik i doświadczony konstruktor szkieletów z drewna – ten sukces nie byłby możliwy bez niego,” mówi Keenan. “Osobiście twierdzę, że jest najlepszym specjalistą od takich konstrukcji w Stanach Zjednoczonych.”

 

Budowa

Prace terenowe rozpoczęto w sierpniu 2014, w miasteczku Williamstown (stan Kentucky), oddalonym około 2000 km od siedziby firmy Colorado Timberframe. Aby przygotować i wyrównać grunt pod budowę, z placu budowy wywieziono aż 380 tysięcy m3 ziemi. Wylewka fundamentów rozpoczęła się w lutym 2015, a konstrukcja Arki w czerwcu tego samego roku.

 

Ark Encounter Beams

Ark Encounter Building

 

Projekt Arki zakładał wzniesienie całej konstrukcji 3,6 m nad ziemią i zamocowanie jej na 102 betonowych podporach. Kiedy cały zapas drewna dojechał już do Kentucky, wreszcie można było przystąpić do budowy szkieletu. Jak każdą inną drewnianą konstrukcję tego typu, całą Arkę podzielono na szereg dwuwymiarowych sekcji, zwanych „przęsłami”.  Dopiero gdy pojedyncze zmontowane przęsło zostanie wstawione na swoje miejsce w głównej konstrukcji szkieletowej, można będzie zaobserwować jak wyłania się trójwymiarowy kształt całej budowli. Poszczególne drewniane sekcje powstawały na płaskiej powierzchni, a dokładnie na drewnianej platformie, zapewniającej odpowiednie wypoziomowanie wszystkich elementów łączonych w całość, jak w ogromnej układance z puzzli.

 

Ark Encounter Workers

Ark Encounter Timbers

 

Pierwsza sekcja ważyła 12,5 tony, a na jej montaż i wstawienie do konstrukcji potrzebowano dwóch tygodni. Do jej uniesienia z ziemi użyto dwóch mniejszych dźwigów, a kolejny duży dźwig przenosił ją na docelowe miejsce na betonowe podpory. Z każdym kolejnym przęsłem zespół Amiszów nabierał wprawy, a gdy budowa miała się ku końcowi, pracownicy byli w stanie montować i instalować sekcje w tempie 2 sztuk na tydzień. Na końcowym etapie budowy Arki, Orie Lehman, cieśla z zespołu Amiszów nadzorujący budowę konstrukcji szkieletu, rozstawił na placu swój trak taśmowy Wood-Mizer LT40 i rozpoczął przecinanie drewna na budowę ławek potrzebnych wewnątrz i na zewnątrz Arki.

 

Arka Noego w liczbach

 • Waga Arki – 15 800 ton
 • Wyjścia ewakuacyjne są zaprojektowane na przyjęcie 10 tysięcy ludzi
 • Sporządzono 5 tysięcy rysunków technicznych konstrukcji drewnianych
 • Parking może pomieścić 4 tysięcy samochodów
 • Pod dachem Arki zbudowano restaurację na 600 gości
 • Użyto 15 150 arkuszy sklejki
 • Użyto 27 tysięcy m2 deski bambusowej na podłogi
 • Wywiercono 67 467 otworów w belkach
 • Użyto 95 ton stali na podpory i połączenia
 • Zużyto 7 300 m3 drewna na budowę konstrukcji
 • Zamontowano 5 435 ciężkich belek drewnianych
 • Użyto 300 tysięcy wkrętów
 • Użyto 50 tysięcy prętów i śrub

 

Zwiedzanie Arki

Park rozrywki “The Ark Encounter” okazał się wielkim sukcesem i już w pierwszych dwóch miesiącach swojej działalności odwiedziło go przeszło 300 tysięcy turystów.

 

Ark Encounter

 

O projekcie “The Ark Encounter” mówi się, że jest ósmym cudem świata, ponieważ połączył setki ludzi pracujących nad wspólnym celem – stworzeniem największej wolnostojącej szkieletowej konstrukcji drewnianej na świecie. Dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom projektantów i pracowników, wysokiej klasy narzędziom do przecierania i obróbki drewna firmy Wood-Mizer oraz zaangażowaniu firm takich jak Colorado Timberframe i Troyer Group, możliwe było zrealizowanie tego zapierającego dech w piersiach projektu i udostępnienie go zwiedzającym z całego świata.

 

Traki taśmowe Wood-Mizer przy budowie Arki

Oprócz traka LT15 wykorzystywanego przez Colorado Timberframe, co najmniej dwie inne maszyny produkcji Wood-Mizer brały udział w obróbce drewna potrzebnego do budowy Arki. Trak LT70 miał zaszczyt przecierać pierwsze kłody wykorzystane podczas ceremonii “wbicia pierwszego kołka” rozpoczynającej budowę obiektu. Kolejnym trakiem był LT40, który pomógł pod koniec trwania projektu przy budowie ławek oraz elementów wykończeniowych pochodzących z utylizacji drewna odpadowego.

 

Ark Encounter Wood-Mizer Sawmill