Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Traki przewoźne

Praca z trakiem przewoźnym Wood-Mizer LT70 w alpejskiej dolinie Haut-Verdon przez cały rok

"Nazywam się Serge Jourdan. Jestem właścicielem tartaku obwoźnego w dolinie Haut-Verdon, w pobliżu miejscowości Beauvezer w Alpach Francuskich. Dlaczego zdecydowałem się na traka LT70? Ponieważ mogę łatwo się z nim przemieszczać, nawet w trudnym terenie. Mieszkam w górach, więc gdy transportuję traka wzdłuż przełęczy górskich na wysokości 2400 m n.p.m., wiem, że zawsze dojadę do celu. Ta maszyna nigdy mnie nie zawiodła!"

Przewoźne przecieranie drewna w Alpach francuskich z użyciem traka Wood-Mizer LT70

Praca z drewnem w Alpach wymaga od tamtejszych tartaczników silnego charakteru i determinacji. Jazda z ciężkim i długim trakiem górskimi dróżkami to nie lada wyzwanie – nawet dla najbardziej doświadczonych. Oprócz sporych umiejętności oraz praktycznej wiedzy o drewnie, tartacznicy z rejonu Alp muszą też dysponować odpowiednimi maszynami do przerobu drewna, aby móc wykonywać swoją pracę sprawnie i bezpiecznie.

Doświadczenie czyni mistrza – najlepsza przygoda i nauka z maszynami Wood-Mizer

“Najciekawsze w pracy z drewnem jest to, że nigdy nie będziesz mógł być w pełni wyszkolony, zawsze będziesz odkrywał coś nowego, nawet jeśli pracujesz z drewnem już od wielu lat. Wyobraź sobie, że próbujesz wykonać nietypowy profil dla klienta, ale nie masz pewności, czy to się uda. Kiedy już uzyskasz kształt, na którym tak ci zależało, czujesz ogromną satysfakcję,” mówi David Virén, szwedzki przedsiębiorca z Torsåker, małej miejscowości w prowincji Gästrikland, w centralnej Szwecji.

Przewoźny trak taśmowy Wood-Mizer, odpowiedzią na rosnące koszty transportu drewna

“Już nie potrzebujemy ciągnika rolniczego i ciężarówki, żeby przywozić kłody z lasu, a następnie transportować przetarte deski do klienta,” stwierdzają bracia Geronazzo, właściciele tartaku obwoźnego z Włoch.

Lata doświadczeń w przecieraniu drewna. Historia Szkota pracującego na trakach LT40

Tym sposobem były szef kuchni zaczął wspólnie z przyjacielem prowadzić tartak. „Przygodę i pracę z drewnem zacząłem w 1990 roku” – wspomina David. „Tak więc pracuję na trakach Wood-Mizer od 30 lat!” – dodaje. Zdobywane doświadczenie w pracy z trakami Wood-Mizer, pozwoliło mu na podjęcie decyzji o zakupie własnej maszyny. I tak po sześciu latach pracy, David stał się właścicielem swojego pierwszego traka, wybierając model LT40.