Zapisz się do newslettera i zgarnij kupon 5% na zakupy!

Trak Wood-Mizer LT40 pomaga w realizacji wymarzonego projektu - budowa szklarni ogrodowej w Kanadzie

Dodane przez Amanda Buttram, Wood-Mizer Contributing Author

Trak Wood-Mizer LT40 pomaga w realizacji wymarzonego projektu - budowa szklarni ogrodowej w Kanadzie

Stan Kujala od dawna marzył o zbudowaniu przydomowej szklarni na terenie swojej posesji w Port Alberni, w kanadyjskiej prowincji British Columbia.

- Uwielbiamy z żoną prace w ogródku warzywnym i mamy w tym spore doświadczenie - przyznaje Stan. - Zawsze marzyliśmy o tym, aby móc uprawiać warzywa przez kilka tygodni dłużej w roku, stąd pomysł zbudowania własnej szklarni.

Przydomowa szklarnia do uprawy warzyw to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby rozpocząć sezon wegetacyjny już wczesną wiosną, zanim pogoda na stałe pozwoli na uprawy pod gołym niebem. Mikroklimat, jaki tworzy się wewnątrz szklarni, jest przyjazny dla wzrostu roślin również i późną jesienią, a nawet wczesną zimą. Dla członków rodziny Kujala oznacza to, że będą mogli cieszyć się zbiorami z własnej szklarni przez kilka dodatkowych tygodni w roku, a ponadto, będą mogli wspólnie spędzać czas, oddając się swojej pasji.

 

Cedar greenhouse in British ColumbiaCedar greenhouse in British Columbia

 

Niestety droga do celu nie była łatwa, gdyż Stan przez wiele lat nie był w stanie rozpocząć budowy szklarni z powodu nawału codziennych obowiązków. Dopiero kiedy wybuchła pandemia koronawirusa w 2020 roku, jego życie odmieniło się na tyle, że mógł poświęcić się realizacji wymarzonego projektu.  

- Zabrzmi to może kuriozalnie, ale to właśnie pandemii zawdzięczam motywację do rozpoczęcia budowy mojej szklarni - stwierdza Stan. 

Latem 2020 roku Stan pozyskał ze swojej posesji kilka kłód daglezji zielonej (drzewo z rodziny sosnowatych) i żywotnika olbrzymiego (drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych). Późną jesienią, przy pomocy traka przewoźnego Wood-Mizer LT40 Super Hydraulic przetarł wybrane kłody i zabezpieczył materiał do budowy szklarni.  

 

Wood-Mizer LT40 Hydraulic portable sawmill in British Columbia CanadaWood-Mizer LT40 Hydraulic portable sawmill in British Columbia Canada
Douglas fir floor joists for greenhouseDouglas fir floor joists for greenhouse

 

Deski i kantówki pozyskane w ten sposób miały wystarczająco dużo czasu aby przeschnąć zimą, więc Stan rozpoczął budowę szklarni pod koniec wiosny 2021 roku. Na prace konstrukcyjne poświęcał kilka godzin wolnego czasu w ciągu dnia, a już po dwóch miesiącach projekt został w pełni zrealizowany.

- Nieocenioną pomocą okazała się moja żona, która wspierała mnie, impregnując deski i przytrzymując dłuższe elementy podczas montażu - wspomina Stan.

Wsparcie zaoferował również przyjaciel Stana, bez którego nie byłoby możliwe dźwignięcie ciężkich belek, czy zamontowanie dużych plastikowych paneli na dachu.

 

Douglas fir timber frame for greenhouse in British ColumbiaDouglas fir timber frame for greenhouse in British Columbia
Cedar greenhouse with plantsCedar greenhouse with plants

 

Projekt budowy szklarni ogrodowej został ukończony w połowie lata. Wymiary tej przydomowej konstrukcji to 3,65 x 3,65 m, co w rezultacie daje 13,3 m2powierzchni użytkowej. Stan szacuje, że dzięki samodzielnie przygotowanej tarcicy, pracy własnej i zaangażowaniu najbliższych udało mu się zaoszczędzić około 2000 dolarów.

 

Cedar greenhouse frameCedar greenhouse frame
Cedar greenhouse flooringCedar greenhouse flooring

 

Teraz, gdy szklarnia na warzywa jest już gotowa i funkcjonalna, Stan planuje podjąć się kilku innych projektów, w których będzie mógł wykorzystać potencjał swojego traka Wood-Mizer LT40 Super Hydraulic, np. modernizację elewacji zewnętrznej, wymiany ościeżnic okiennych czy budowy nowych pomostów nad pobliskim jeziorem. Szklarnia ogrodowa rodziny Kujala zyskała wielu fanów w mediach społecznościowych, którzy chętnie komentują projekt, udostępniają informacje o nim swoim znajomym, a nawet pytają o możliwość wykonania podobnego projektu na zlecenie.

- To dla mnie ogromna radość i satysfakcja, że mogę inspirować innych moim projektem i zarażać pasją do uprawy ogródka! – stwierdza Stan.

 

***